Naslovnica / NOVICE / Kdo je pojedel 351 kilogramov klobas?

Kdo je pojedel 351 kilogramov klobas?

Zaradi odpovedane povorke narodnih noš je Zavodu za turizem, šport in kulturo Kamnik ostalo 351 kilogramov kajžarskih klobas, ki med občani Kamnika že od nedelje sprožajo vprašanja in najrazličnejše govorice, predvsem o tem kakšna je bila njihova usoda oz. kdo jih je pojedel.

V nedeljo smo poročali o tem, da je Zavod za turizem, šport in kulturo Kamnik med občane brezplačno razdelil 100 kilogramov svežega kruha, ki je bil namenjen pogostitvi narodnih noš, kar je naletelo na zelo pozitiven odmev in številne pohvale.

Kje so klobase?

Ker pa so udeleženci povorke, ki jih je običajno prek 2000, običajno postreženi, ne le s kruhom, ampak tudi s klobasami, so se med bolj radovednimi občani kaj hitro začela pojavljati vprašanja in ugibanja, kakšna je bila usoda klobas.

Olja na ogenj kamniškim »klobasarijam«, pa je sprožil pojav poceni klobas v določenih kamniških krogih, kar je nemudoma sprožilo najrazličnejše govorice, da so klobase, ki so bile nenazadnje vsaj posredno kupljene iz davkoplačevalskih sredstev, končale v želodcih zaposlenih na zavodu in občini ter tudi njihovih izbranih sorodnikov, prijateljev in znancev.

Pojasnilo organizatorja DNN

Ker so bile informacije, ki smo jih prejeli v uredništvo našega portala opremljene s precej konkretnimi podatki, nekateri občani, ki so nas o vsem skupaj obvestili, pa precej razburjeni, smo za pojasnilo v zvezi z usodo klobas zaprosili Zavod za turizem, šport in kulturo Kamnik ter jih obenem zaprosili, da odgovorijo na nekatera vprašanja, ki si jih lahko, skupaj s prejetimi odgovori, ki nam jih je posredoval Samo Trtnik, predstavnik za stike z javnostmi ZTŠK Kamnik, preberete v nadaljevanju prispevka.

Kakšne, koliko ter po kakšni ceni so bile naročene klobase?

Gre za 351 kilogramov kajžarskih klobas naročenih pri Meso Kamnik d.d. in sicer po ceni 3,9 evra (plus DDV) za kilogram. Skupna vrednost z DDV znaša 1498,95 evrov. Manjši del je bil namenjen pogostitvi nastopajočih v petkovem in sobotnem programu, večji del pa pogostitvi udeležencev tradicionalne nedeljske povorke.

Komu, na kakšen način, po kakšnih kriterijih in po kakšni ceni so bile kobase ponujene v odkup?

Od zaloge 351 kilogramov kajžarskih klobas, smo 34 kilogramov porabili za pogostitev nastopajočih v petkovem in sobotnem programu. Preostanek smo v ponedeljek zjutraj najprej ponudili tistim, ki se ukvarjajo z gostinsko dejavnostjo oziroma tistim, ki jih v prihodnjih dneh potrebujejo za pogostitev na svoji prireditvi. Ceno smo postavili na 2,14 evrov za kilogram. Nekateri so ponudbo sprejeli, nekateri so nas zavrnili. Na ta način smo prodali večino zaloge, natančneje 175 kilogramov kajžarskih klobas. Ker nam je še vedno ostalo 142 kilogramov, ki so nam jih že pripeljali iz hladilnice (to smo namreč morali sprazniti), smo zalogo ponudili različnim fizičnim osebam, tudi mimoidočim na Glavnem trgu. Cena je ostala enaka 2,14 evra na kilogram. Vsi, ki so klobase kupili, so dobili tudi račun in so ga dolžni tudi vzeti. Zato je očitek o prodaji »na črno« povsem neupravičen. Ob tem morate upoštevati, da klobase niso bile vakumsko pakirane, ampak v tako imenovanem razsutem stanju, in v tistem trenutku niso bile več v hladilnici. Zato smo jih morali predati naprej čimprej in širša prodajna akcija v teh okoliščinah ni bila možna.

Koliko je ZTŠK iztržil za prodane klobase?

Kajžarske klobase smo zaradi omenjene časovne stiske prodajali po nižji ceni kot smo jih kupili. Tako smo s prodajo zgolj želeli oblažiti izgubo dohodka zaradi odpovedi nedeljskega programa in to nam je uspelo za 678,38 evrov (317 kilogramov po 2,14 evra).

Ali so bile klobase pred prodajo po znižani ceni morda ponujene kamniški obratu javne kuhinje, šolam, vrtcem, socialno ogroženim občanom… ?

Kot rečeno, klobase niso bile vakumsko pakirane, ampak v tako imenovanem razsutem stanju. Zato jih marsikatera ustanova, ki jo omenjate, po zakonodaji ne sme prevzeti. Seznama socialno ogroženih občanov pa, razumljivo, nimamo, da bi jim lahko v tistem trenutku klobase ponudili brezplačno. Upoštevajte, da klobase takrat niso bile več v hladilnici in smo jih morali hitro predati naprej.

Odgovor dopolnite z naročilom klobas ter s kopijami izstavljenih računov za celotno prodano količino klobas.

Vašo zahtevo po poslovni dokumentaciji Zavoda za turizem, šport in kulturo Kamnik bomo obravnavali v skladu z določili Zakona o dostopu do informacij javnega značaja.

Zelo ugoden nakup

Kamniška kajžarca je poltrajna barjena klobasa, lahko bi rekli nekakšna kamniška »nobel« različica kranjske klobase, ki se predstavlja tudi v okviru vseslovenskega projekta promocije slovenske kulinarične tradicije Okusi Slovenije oz. lokalno pod Okusi Kamnika.

Običajna teža kranjske oz. kajžarske klobase znaša nekje med 200-250 gramov, kar pomeni, da se v enem kilogramu klobas nahaja od 4-5 slastno-mastnih kajžarskih klobas.

Maloprodajna cena vakumsko pakirane kajžarske klobase v spletni trgovini Mercator znaša 7,59 € za kilogram, kdor pa je imel srečo oz. privilegij, da mu je bila dana možnost nakupa klobas od Zavoda za turizem, šport in kulturo Kamnik, pa lahko kilogram klobas kupil za vsega 2,14 evra za kilogram klobas, kar je najbrž več kot ugodna cena, ki bi jo zagotovo z veseljem izkoristil še marsikdo izmed občanov, če bi mu le bila dana takšna možnost, žal pa obvestila o tem ni bilo moč zaslediti nikjer.

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve