Preteklo soboto in nedeljo so na območju stare Osnovne šole Frana Albrehta, ki je predvidena za rušenje, potekale obširne gasilske vaje gasilcev sektorja Kamnik Gasilske zveze Kamnik, ki vključuje Prostovoljna gasilska društva Kamnik, Duplica, Šmarca, Nevlje in Tunjice.
Blizu 100 gasilcev omenjenih društev se je ob pomoči inštruktorjev ter podpornega osebja urilo na štirih nadvse realističnih scenarijih intervencij: požar v »stanovanju« večnadstropnega objekta, požar v kleti večnadstropnega objekta, reševanje ujetih in poškodovanih oseb iz višjih nadstropij ter koordinacija in vodenje večjih intervencij v okviru sprejemnega oziroma poveljniškega mesta. Gasilci PGD Kamnik so objekt sicer predhodno izkoristili še za vaje reševanja v primeru potresov ali porušitev stavb zaradi drugih vzrokov.
Večji požari v večnadstropnih (stanovanjskih) stavbah k sreči na našem območju niso pogosti. V povprečju vsako leto zabeležimo nekaj manjših v stanovanjih, katerih glavni vzrok je večinoma v pozabljeni hrani na štedilniku, cigaretnih ogorkih, napakah in pregrevanjih na električnih aparatih ali uporabi drugih vrst odprtega ognja. Požari so večinoma hitro pod nadzorom in ne zahtevajo reševanja ujetih oseb. Zadnji večji tovrstni požar, kjer smo posredovali gasilci PGD Kamnik, se je zgodil leta 2016 v Mengšu, kjer je bilo iz bloka potrebno rešiti okoli 60 oseb, od tega je bilo 9 poškodovanih.
Ob tem pa je potrebno izpostaviti tudi pripravljenost gasilskih enot na možnost kompleksnih požarov v podzemnih garažah v večstanovanjskih objektih pri katerih največkrat pride, zaradi prodora dima v stopnišča, do onemogočene evakuacije ljudi na prosto brez pomoči gasilcev in lestev. Gasilci na terenu tudi opažamo, da se v nekaterih garažah polnijo električna vozila brez ustreznih prilagoditev garaž, saj te objekti niso bili projektirani za ta namen. Izzive predstavljajo še energetske sanacije objektov, s katerimi so zaradi namestitve večje debeline stiropora omogočili potencialni prenos požara iz nadstropja v nadstropje (iz negorljive fasade je nastala gorljiva).
Glede na to, da imamo v Kamniku kar nekaj večnadstropnih večstanovanjskih stavb je posledično zahtevano, da smo gasilci ustrezno usposobljeni in opremljeni tudi za večja posredovanja v primeru nesreč v teh objektih. Pred rušitvijo stare šole Frana Albrehta se nam je tako ponudila izjemna priložnost, da stavbo izkoristimo za realistične vaje na to temo.
Ekipe gasilcev so krožile na štirih točkah: na prvi točki je bilo potrebno napeljati cevovod v tretje nadstropje, kjer je gorela učilnica (simulacija požara v bloku) ter pogasiti ogenj, na drugi točki je prišlo do požara v kleti, kjer je šlo za utesnjen prostor z visoko temperaturo, na tretji točki so enote vadile reševanje ujetih oseb ali ponesrečencev iz višjih nadstropij (v soboto se je vadilo z uporabo avtolestve PGD Kamnik, medtem ko v nedeljo ob pomoči navadnih gasilskih lestev), četrta točka pa je od ekip zahtevala izkaz ustreznega znanja o vodenju večjih intervencij, kjer so se poleg samega vodenja intervencije, urili tudi na področju logistike. Logistika je namreč eden izmed ključnih elementov za uspešno delo pri večjih intervencijah. Ob zaključku naloge na posamezni točki je sledila kratka analiza.
Poleg pravilnih taktičnih pristopov, se je zaradi realnih požarov, in ne zgolj simulacije dima kot običajno, lahko preverjala tudi psihofizična kondicija operativnih gasilcev. Gasilci so bili tekom vaj izpostavljeni visokim temperaturam, dimu ter realističnim razdaljam, ki jih morajo premagovati na intervencijah v polni zaščitni opremi, vključno z dihalnimi aparati, kar močno vpliva na hitro porabo telesne energije človeka. Kljub visoki stopnji izpostavljenosti velikega števila vadečih gasilcev, zaradi ustreznih pristopov, pravilne uporabe zaščitne opreme in dobre telesne kondicije ni prišlo do nobene poškodbe. Se je pa pri analizi uporabljene tehnike izkazala predvsem potreba po razmisleku o nakupu nove, modernejše avtolestve, v prihajajočih letih, saj je trenutna stara že skoraj 15 let, s tem da se je kupila obnovljena in ne nova. Določena vprašanja so se porajala tudi glede ustrezne opreme za gašenje požarov v večetažnih podzemnih garažah. Specialne opreme za tovrstne primere namreč v Kamniku še ne posedujemo.
Ob tej priložnosti se kamniški gasilci zahvaljujemo okoliškim prebivalcem za razumevanje v času vaj ter Občini Kamnik in izvajalcu rušitvenih del, da so nam omogočili tovrstno usposabljanje. Zahvala gre tudi občanu Damjanu Kernu, ki je prostovoljno oba dneva odlično odigral vlogo ponesrečenca.
Glede na to, da je zaradi začetka rušitvenih del območje za nepooblaščene osebe že zaprto, hkrati pa so same vaje tudi večinoma potekale v notranjosti šole, zainteresirani javnosti o delu gasilcev v nadaljevanju predstavljamo nekaj foto utrinkov iz posameznih točk.
Z gasilskim pozdravom »NA POMOČ!«
PGD KAMNIK