Dan pred godom svetega Florjana, zavetnika gasilcev, je v baziliki Marije Pomagaj na Brezjah potekalo tradicionalno, že 21., vseslovensko romanje gasilcev. Dogodka se je udeležilo preko 150 slovenskih gasilk in gasilcev, med zbrano množico pa so še posebej izstopali predstavniki veteranov PGD Kamnik in PGD Nevlje, ki so se dogodka udeležili v gasilskih uniformah iz leta 1910.
Dogodek se je pričel pred gasilskim domom PGD Brezje na Gorenjskem, kjer so se formirali ešaloni gasilk in gasilcev. Posebna čast je doletela predstavnike veteranov dveh društev iz občine Kamnik, Kamnika in Nevelj, ki so bili na čelu kolone sodelujočih. S svojim izgledom, svetlimi gasilskimi uniformami, ki so bile izdelane okoli leta 1910, so močno izstopali v primerjavi z današnjimi, temno modrimi. S svojo prisotnostjo so počastili dogodek ter mu dodali zgodovinski pridih razvoja gasilstva na Slovenskem, ki ima več kot 150 letno tradicijo.
Sledil je odhod v baziliko, kjer je sveto mašo daroval ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Franc Šuštar. Zaradi obhajanja svetega leta v letu 2025, so udeleženci imeli čast in priložnost, da so v baziliko lahko vstopili skozi sveta vrata, ki se nahajajo ob strani objekta.
Med pridigo je darovalec orisal življenje zavetnika svetega Florjana, se vsem članom gasilskih društev zahvalil za njihovo nesebično pripravljenost pomagati sočloveku v stiski ter zaprosil za varstvo in pomoč pri vseh nadaljnjih opravilih na področju gasilstva.
Po maši je poleg obveznega skupinskega fotografiranja ljubljanski pomožni škof blagoslovil še gasilska vozila, ki so bila parkirana pred baziliko. Blagoslov sta prejeli tudi kamniški vozili, in sicer poveljniško vozilo PGD Kamnik ter vozilo za prevoz moštva PGD Nevlje. Romanje se je zaključilo s pogostitvijo udeležencev s strani domačega gasilskega društva in sproščenim klepetom med gasilkami in gasilci iz različnih krajev po Sloveniji.
Ima pa vseslovensko romanje gasilcev na Brezje še eno stično točko s Kamnikom. Prvotno je bil dogodek mišljen kot maša za gasilce iz Gasilske zveze Radovljica, kamor spada tudi kraj Brezje, vendar se je na pobudo patra mag. Cirila A. Božiča, ki je bil ob prelomu tisočletja gvardijan in rektor bazilike na Brezjah, dogodek leta 2000 razvil v vseslovensko romanje gasilcev. Pater Ciril je namreč sedaj že nekaj let gvardijan frančiškanskega samostana v Kamniku.
Luka Schnabl, PGD Kamnik
Vir fotografij: Jakob Remar, Jože Pavlič in PGD Kamnik