Naslovnica / NOVICE / Kamniški občan bo, kljub novemu občinskemu glasilu Kamničan-ka, še naprej izhajal

Kamniški občan bo, kljub novemu občinskemu glasilu Kamničan-ka, še naprej izhajal

Z napovedjo, da bo Občina Kamnik ustanovila nov občinski časopis, se utegnejo razmere v kamniškem medijskem prostoru nekoliko zaplesti, saj bo imela občina svojo Kamničan-ko, lastnici podjetja Bistrica d.o.o., ki ima v lasti blagovno znamko Kamniški občan pa napovedujeta, da bo Kamniški občan, četudi ne bo deležen občinske podpore, še naprej izhajal.

Anita Mejač, solastnica podjetja Bistrica d.o.o., je odločno zanikala  tudi navedbe občine, da so bi se z občino pogovarjali o morebitnem prenosu omenjene blagovne znamke na Občino Kamnik.

V želji, da kar podrobneje pojasnimo postopke v zvezi z ustanavljanjem novega občinskega časopisa ter tudi nadaljnjo usodo Kamniškega občana, smo občinski upravi Občine Kamnik in solastnici podjetja Bistrica d.o.o., Aniti Mejač, zastavili nekaj vprašanj, ki se nanašajo tako na ustanovitev novega občinskega časopisa Kamničan-ka, kot tudi na nadaljnjo usodo Kamniškega občana, ki se ponaša že z več kot polstoletno tradicijo.

Zakaj občina ustanavlja novo glasilo?

Občino Kamnik smo povprašali kdaj, kako in na kakšen način ter po kakšnem postopku je bila sprejeta odločitev, da Občina Kamnik ustanovi novo občinsko glasilo, ki naj bi se, kot je moč razbrati iz javno dostopnih podatkov, imenovalo Kamničan-ka?

Odgovor na to, kot tudi na vsa ostala zastavljena vprašanja, nam je posredovala občinska predstavnica za stike z mediji oz. podsekretarka in vodja kabineta župana Janja Zorman Macura, ki je zapisala:

»Občina Kamnik ne ustanavlja novega občinskega glasila. Spreminja se zgolj ime glasila in njegova grafična podoba (logotip), za slednje na podlagi Zakona o javnem naročanju ni potrebno objaviti javnega natečaja, vsebina in format pa ostajata enaka. Tudi v preteklih letih je bilo za izdajanje občinskega glasila Kamniški občan objavljeno javno naročilo, na podlagi katerega je Občina izbrala izvajalca za opravljanje teh storitev. Glede na to, da ob koncu leta poteče 5-letna pogodba dosedanjemu izvajalcu naročila, Bistrica d.o.o. (trenutno podizvajalec Gorenjski glas, d.o.o, Kranj), je bilo potrebno na podlagi Zakona o javnem naročanju objaviti novo javno naročilo. Glede na dejstvo, da znamka Kamniški občan ni v lasti Občine, in lastnica znamke ne želi brezplačno prenesti znamke v last Občine, pa smo se odločili, da sami zaščitimo novo ime Kamničan/ka.

V razpisni dokumentaciji javnega naročila “Izdajanje občinskega časopisa Kamničan-ka”, ki je dostopen na uradni spletni strani Občine Kamnik, je glede na prejšnje razpisne dokumentacije bolj podrobno in kompleksnejše določena sama vsebina. Predvsem pa bo le-ta bogatejša (nove priloge ob večjih dogodkih v Kamniku) in prijaznejša bralkam in bralcem.«

Slednji odgovor Občine moramo, žal, prebrati s precejšno mero skepse, saj je v njem zaznati veliko mero očitne občinske sprenevedavosti. Občinska uprava namreč navaja, da »Občina Kamnik ne ustanavlja novega občinskega glasila,« ampak, da se »spreminja zgolj ime glasila in njegova grafična podoba«. Žalibog, ampak temu ne moremo reči drugače, kot navadno birokratsko sprenevedanje in olepševanje okoliščin, saj je potrebno medij z novim imenom na novo registrirati oz. vpisati v register medijev, kar ne pomeni nič drugega, kot da Občina, pa če to prizna ali ne, ne spreminja obstoječega, ampak ustanavlja nov medij.

Temu pritrjuje tudi dejstvo, da Kamničan-ka še ni vpisana v razvid medijev pri Ministrstvu za Kulturo, kar so na Občini Kamnik obrazložili z besedami: »Glede na to, da postopek javnega naročila še ni zaključen (zadnji dan oddaje ponudb je 30. 11. 2015), javno glasilo v register javnih medijev še ni vpisano«

Že res, da občani kakih bistvenih sprememb ne bodo zaznali, saj bodo na domove odslej najbrž prejemali Kamniškemu občanu podoben časopis, ki se mu bo reklo Kamničan-ka, utegne pa nastati precej zmede, saj bo Kamniški občan, po informacijah in zagotovilih solastnice podjetja Bistrica d.o.o., ki smo jih uspeli dobiti danes, še naprej izhajal tudi po novem letu.

Občinske besedne »čarovnije«

Manjšo zadrego občinske uprave si lahko poskušamo obrazložiti z dejstvom, da se je občinska uprava za ustanovitev in ime novega medija odločila samovoljno in brez poprejšnje obravnave na Občinskem svetu Občine Kamnik, torej brez sprejetja ustreznega odloka o ustanovitvi novega medija, kot so se te stvari običajno urejale v preteklosti. V zvezi s tem smo občinski upravi zastavili vprašanje: Iz kakšnih razlogov predlog ustanovitve novega glasila ni bila podan v obravnavo in sprejem svetnikom in svetnicam eni izmed sej Sveta občine Kamnik?, na kar je Občina odgovorila:

»V letu 2003 je takratni občinski svet sprejel Odlok o razveljavitvi odloka o izdajanju javnega glasila Kamniški občan, kar pomeni, da v zadnjih 12 letih izdajanje občinskega glasila ni bilo urejeno z odlokom.

Glede na to, da občinska uprava nima namena posegati v sam časopis in se spreminja ter ščiti zgolj njegovo ime (logotip), ne vidimo razloga, da bi bilo potrebno zadevo predložiti v obravnavo Občinskemu svetu Občine Kamnik. Tudi v Statutu Občine Kamnik (Ur. l. RS, št. 50/2015) ni predpisano, da o tem odloča občinski svet.«

Človeku se ob prebiranju gornjega pojasnila usta kar sama raztegnejo v nasmešek, saj ta odgovor domala povsem negira prejšnje pojasnilo, da Občina Kamnik ne ustanavlja novega glasila, ampak le-temu zgolj spreminja ime in grafično podobo. Nasmeh je še toliko večji, če se ob vsem skupaj nagajivo vprašamo, ali so mogoče na Občini morebiti še pod vplivom noči čarovnic, kajti iz njihovih odgovorov bi lahko sklepali, da znajo čarati, saj so glasilu, ki ga sploh (še) nimajo, njegovo izdajanje pa ni urejeno z odlokom, že zmožni spremeniti ime in podobo. Že res, da je župan izvrsten imitator, ampak Barbapapa, ki bi dejal: » Hip-hip-hip, strašni trik!«, pa najbrž res ni.

Malce manj smešna in bržčas precej nerodna je tudi trditev Občine, da občinska uprava nima namena posegati v sam časopis, čeprav v odgovoru prej že obljublja kompleksnejšo, bogatejšo in bralcem prijaznejšo vsebino. Vse skupaj nehote poraja občutek, da v občinski upravi poznajo vsebino že najmanj prvih dveh številk novega časopisa, za katerega sicer srčno upamo, da ne bo sodil v kategorijo preštevilnih občinskih trobil, katerih vsebina običajno nastaja na pisalnih mizah te ali one občinske uprave

Občine Kamniški občan očitno ne zanima

Pa pustimo občinske besedne čarovnije ob strani, kajti precej sporna zna biti tudi navedba Občine glede blagovne znamke Kamniški občan. Občina v odgovoru pravi, »da znamka Kamniški občan ni v lasti Občine, in lastnica znamke ne želi brezplačno prenesti v last občine.«, oz. kot so zapisali v odgovoru na vprašanje: Ali so bili, glede na to, da se glasilo Kamniški občan, katerega ustanoviteljica in dolgoletna izdajateljica Občina Kamnik, ponaša že z več kot 53-letno tradicijo, morda opravljeni razgovori z lastniki istoimenske blagovne znamke, da bi omenjena blagovna znamka ponovno prešla v last Občine Kamnik? Kdaj točno, s kom in na kakšen način so bili ti pogovori opravljeni ter kakšni so bili morebitni predlogi oz. zahteve obeh strani?«, zelo skopo in na kratko odgovorila zgolj s stavkom:

»Razgovori z lastnico so bili sicer opravljeni, vendar pa dogovora v finančnem smislu ni bilo mogoče skleniti.«

Odgovor občine, brez navedb in pojasnil kdaj, kako in za koliko, je moč brati, kot da se je Občina sicer na vse kriplje trudila pridobiti omenjeno blagovno znamko, da pa je lastnica podjetja Bistrica d.o.o. od Občine Kamnik, v zameno za pravico uporabe registrirane blagovne znamke Kamniški občan zahtevala nesramno visoko odkupnino. Vse skupaj smo preverili pri Aniti Mejač, solastnici podjetja Bistrica d.o.o., ki nam je dejala, da do kakih konkretnih pogovorov o morebitnem prenosu blagovne znamke med podjetjem in Občino, sploh ni prišlo, to pa nam je, v včerajšnjem telefonskem pogovoru, nekako posredno potrdil tudi župan Marjan Šarec.

Kot je dejala Anita Mejač je do omembe morebitnega prenosa blagovne znamke prišlo edinole na kratkem, mimobežnem hodniškem pogovoru, ki sta ga imela z županom lani, ko je spričo zdravstvenih težav njene sestre prišlo do izrednega prenosa izdajateljstva na Gorenjski glas, vendar je takrat, spričo razmer prosila, če se lahko o tem pomenijo kdaj kasneje, ko se stvari vsaj nekoliko umirijo in razjasnijo. Po njenih besedah Občina Kamnik po tistem za blagovno znamko Kamniški občan ni več pokazala zanimanja, niti v zvezi s tem niso več potekali kakršni koli pogovori ali dogovori.

Še več, s sestro sta bili o tem, da namerava Občina ustanoviti nov časopis seznanjeni šele prek našega portala, na katerem smo včeraj zvečer objavili novico o objavi javnega naročila za izdajanje časopisa Kamničan-ka.

Na vprašanje o tem, ali so ju morda z Občine Kamnik v zadnjem letu morda kontaktirali in vprašali, če bi bili pripravljeni in pod kakšnimi pogoji, predati oz. prodati pravico do uporabe blagovne znamke Kamniški občan, pa je Anita Mejač dejala, da ne.

Ime in logotip Kamničan-ke ni stvar Kamničanov

Ker je ustanovitev novega občinskega glasila nedvomno področje, ki že zavoljo tradicije ne zadeva zgolj občinske uprave, ampak vse občane in občanke, bi si vse skupaj najbrž zaslužilo nekoliko širšo javno razpravo in ne le tihe odločitve občinske uprave. Nenazadnje bi se že spodobilo, da bi bili o tem na seji Sveta občine Kamnik obveščeni vsaj kamniški svetniki in svetnice, najbrž pa ne bi bilo prav nič narobe, če bi bili o vsem skupaj seznanjeni tudi navadni občani, ki bi morda lahko s svojimi predlogi pomagali tudi pri izbiri imena, oblikovanju novega logotipa in drugimi predlogi, ki bi znali popestriti in izboljšati novo občinsko glasilo, mogoče pa bi javna razprava pripomogla tudi pri iskanju rešitve glede zadreg okrog blagovne znamke Kamniški občan.

Spričo tega smo na Občino naslovili še nekaj vprašanj, ki se nanašajo na izbiro imena in izdelavo logotipa Kamničanke. Na vprašanje, na kakšen način je bilo izbrano ime novega glasila? Na kakšen način so bili podani in zbrani predlogi, kdo jih je podal, kateri drugi predlogi so bili morda še v igri, so na Občini odgovorili:

»O imenu glasila se je skupaj z županom odločila občinska uprava. O drugih predlogih nismo razmišljali, saj ime (logotip) pooseblja naše občanke in občane, zato se nam je zdelo najbolj primerno in smiselno ga uporabiti ter predvsem, najpomembnejše, zaščititi.«

O tem , na kakšen način je bil izbran logotip, kdo je njegov avtor oz. avtorica in kdaj ter kdo vse je bil, razen izbranega avtorja oz. avtorice, še povabljen k sodelovanju za oblikovanje logotipa novega občinskega glasila, pa so na Občini zapisali:

»Občinska uprava je sama izbrala ime, obliko in barvo logotipa, izdelavo pa na podlagi dveh pridobljenih ponudb (Simru d.o.o. in iTerna, informacijske storitve Simon Bergant s.p.) naročila pri najugodnejšem ponudniku, in sicer Simru d.o.o. iz Kranja.«

Kot kaže, se mnenje občinske uprave nagiba k temu, da se izbira imena, kakor tudi izdelava logotipa Kamničanov in Kamničank ne tiče, saj med povabljenimi oblikovalci ni najti kakega kamniškega tovrstnega mostra ali mojstrice. Naključje, da izbrani oz. vabljena oblikovalca prihajata iz krajev, ki so bližji trenutnemu izdajatelju občinskega glasila kot Kamniku, pa prepuščamo v premlevanje ljubiteljem raznih teorij zarot. To, da domači, kamniški likovni ustvarjalci in grafični oblikovalci, četudi bi jih lahko uvrstili med vrhunske (Kocjan, Sterle…), v domačih krajih že dolgo niso vredni niti toliko, da bi se jih morebiti vsaj povabilo k sodelovanju pri podajanju grafičnih predlogov, pa že dolgo vemo.

50.000 evrov za časopis v letu 2016

Kot smo omenili že včeraj, je za potrebe občinskega glasila je proračunu občine za leto 2016 namenjenih 50.000 evrov. Sicer še ni rečeno, da bodo vsa v ta namen tudi porabljena, saj se utegne najti ponudnik, ki bo oddal tudi ugodnejšo ponudbo, je pa nekaj malega v namen ustanovitve novega časopisa Občina že potrošila.

210 evrov je podjetju Simru d.o.o. iz Kranja odštela za izdelavo logotipa, 100 evrov prijavne pristojbine za zaščito znamke, bo pa v nadaljevanju potrebno doplačati še 150 evrov za 10-letno zaščito znamke, ko bo le-ta potrjena. Po besedah Občine naj bi bilo to vsi stroški, ki so nastali v zvezi z novim imenom glasila, drugih stroškov pa naj, po zagotovili občine, ne bi bilo več.

Kamniški občan bo še naprej izhajal

Ob tem, ko Občina Kamnik ustanavlja nov časopis, pa nas občane zagotovo najbolj zanima tudi to, kakšna bo usoda Kamniškega občana, ki smo se ga v dobrih 53 letih rednega izhajanja, kljub temu, da z njegovo vsebino dostikrat nismo ravno najbolj zadovoljni, že dodobra navadili in ga imamo vendar nekako za »svojega«.

Kot nam je povedala Anita Mejač, s sestro Sašo že nekaj časa razmišljata o tem, da bi izdajanje Kamniškega občana ponovno prevzeli v svoje roke. Kot je dejala sta v bistvu prav v tem času nekako čakali na nov občinski razpis, oz. sta pričakovali, da ju bo, pred skorajšnjim iztekom pogodbe o petletnem sofinanciranju, še pred razpisom morda kdo poklical in vprašal kakšne namene imata s Kamniškim občanom v prihodnje. Zato ju je novica o tem, da namerava občina ustanoviti nov časopis nekoliko presenetila, tudi neprijetno, saj ju o tem, kljub dolgoletnemu dobremu sodelovanju z občino, predhodno ni nihče seznanil, ne z občine, ne z Gorenjskega glasu, ki je kot podizvajalec v lanskem letu začasno prevzel izdajateljstvo. Kot smo že omenili, pa ju ni nihče ni povprašal niti po možnostih za morebitno nadaljnjo uporabo oz. prevzem blagovne znamke Kamniški občan.

Po besedah Anite Mejač naj bi Kamniški občan, kljub vsemu, tudi po novem letu še naprej izhajal, ker pa ne bo imel več možnosti prijave na občinski razpis za sofinanciranje informiranja občanov, pa se utegnejo zgoditi nekatere manjše spremembe, kot je denimo ta, da bi Kamniški občan v prihodnje, vsaj nekaj časa, namesto kot štirinajstdnevnik, izhajal kot mesečnik.

Vsekakor pa naj bi Kamniški občan, kot nam je zagotovila Anita Mejač, po vsej verjetnosti še naprej izhajal, tako kot že zadnjih 53 let.

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve