Naslovnica / NOVICE / KMPZ Šutna pri zamejcih v Doberdobu

KMPZ Šutna pri zamejcih v Doberdobu

Današnji dan je bil za Komorni mešani pevski zbor Šutna iz Kamnika res nekaj posebnega. Tak dan te težko pusti ravnodušnega. Gostovali smo namreč pri zamejskih Slovencih v Doberdobu, ki nam kljub temu, da živijo v zamejstvu, lahko dajo pomembno lekcijo o domoljubju, hvaležnosti in gostoljubju.

Najbolj lahko občudujemo skrb in trud Slovencev za ohranjanje slovenske besede in pesmi, kar dandanes še v matični domovini ni več samo po sebi umevno, niti spoštovano. Kako neki mora biti šele v zamejstvu? Ne samo mlajšim, tudi nekoliko starejšim se v besednjak nevede – dostikrat pa žal celo namenoma – vrivajo tujke in besede, ki jih je moč najti le v tujih slovarjih. V tem pogledu so nam zamejci vsekakor lahko velik vzor.

Domači župnik, g. Ambrož Kodelja, ki se kar tako – mimogrede – prelevi v izvrstnega vodiča, nas je, po odpeti maši in krajšem koncertu narodno-buditeljskih slovenskih (seveda!) pesmi iz obdobja čitalništva, popeljal po poteh prve svetovne vojne; soške fronte in v to strašno vojno vpletenega Doberdoba z okolico. Predstavil nam je tudi drobec zamolčane in boleče zgodovine njihovih očetov.

Ogromno pokopališče z več deset tisoči pokopanimi italijanskimi vojaki iz prve svetovne vojne smo si zaradi gradbenih del lahko ogledali le od daleč; že samo pogled na brezmejno pokopališče pa ti daje mislit.

Še bolj pa se nas je dotaknil ogled pokopališča avstroogrskih vojakov, torej tudi slovenskih fantov, ki so v imenu – kmalu po tem propadle države – morali pustiti svoja mlada življenja na širnih poljih, ki so nekoč pripadala nam.

Avtorico tega zapisa še posebej pretresa, da se Madžari vsako leto svojim soldatom pridejo poklonit in jim prinesejo – vsakemu posamezniku – prgišče svoje domače zemlje; iz Slovenije pa se medtem, v svoji nevednosti, hodijo poklanjat na napačno grobišče (tako naš vodič! ).

 

Ob zaključku smo se povzpeli na goro Sv. Mihael, kjer se odpira lep pogled proti Sv. Gori, Sabotinu, Gorici, Novi Gorici in mnogim naseljem, ki so nekdaj bila slovenska. Zakaj muzeju na vrhu Gore Sv. Mihaela nismo posvetili nobene pozornosti, pa nameravamo še raziskati; naš vodič je ostal skrivnosten!

Gostovanje pri rojakih v Doberdobu smo zaključili s kosilom v Opatjem selu na slovenski strani.

Mihela Gabrovec

 

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve