Po lanski bronasti medalji je Maruša Tereza Šerkezi letos osvojila naslov mladinske svetovne prvakinje. V Crans Montani je na tehnično zahtevni progi pokazala očitno premoč. Z napadalno in tehnično izvrstno vožnjo je slavila s suvereno prednostjo več kot minute. Odlično je dirkala tudi Eva Terpin, ki je prvo leto v mladinski konkurenci zasedla 15. mesto.
Po naslovu evropske prvakinje v kratkem krosu je letos na Portugalskem Marušo Terezo Šerkezi v olimpijskem krosu premagala le njena velika tekmica iz Švice Anja Grossmann. Poldrugi mesec po evropskem prvenstvu se je Maruša na eni tehnično najzahtevnejših prog za olimpijski kros izkazala v veh prvinah tega olimpijskega športa.
Napadalna in tehnično brezhibna vožnja brez napak
Start je bil kaotičen, Maruša je malce zaspala, a se je hitro prebila v ospredje in vodila do cilja. V drugem krogu jo je Grossmanova sicer ujela in tretji krog sta prevozili skupaj, a je Maruša ves čas napadala in se slednjič v svojem tempu odpeljala proti zmagi. Tudi Švicarka je odpeljala dobro dirko, a je bila Maruša enostavno premočna. Odlično je izpeljala tudi zahtevne tehnične odseke. Prednost je poviševala do konca in po petih krogih slavila s prednostjo minute in 13 sekund. Tretjeuvrščena Čehinja Barbora Bukowska je zaostala že dve minuti in 50 sekund.
»Še vedno ne morem verjeti, da sem zmagala, ampak je ves letošnji in lanski trud končno poplačan,« je povedala Maruša Tereza Šerkezi. »Progo sem tehnično odpeljala zelo dobro. Proga mi je zelo všeč, verjetno ena izmed ljubših. Tehnična, z ravno prav klanca. Za to, da sem dirko odpeljala brez težav se želi zahvaliti tehničnemu trenerju Žigi Pandurju in za podporo tudi družini, prijateljem in seveda Kolesarski zvezi Slovenije.«
Spodbuden nastop Eve Terpin
Na svojem prvem svetovnem prvenstvu je odlično nastopila Eva Terpin. Na evropskem prvenstvu je bila v kratkem krosu odlična sedma, dobro je vozila tudi na olimpijskem krosu, a je v drugi polovici popustila in povsem izmučena odstopila. Tokrat se je odlično borila in izvlekla uvrstitev med prvih petnajst že v prvi mladinski sezoni.
Žal ni nastopila Meta Tancik. Po poškodbi zaradi padca na cestni dirki v Belgiji se na prvenstvo ni mogla pripraviti stoodstotno, zato je dirko izpustila.
Drugi naslov za slovensko reprezentanco
Po zmagi Nežke Libnik v enduru je to že druga zlata medalja slovenske reprezentance na letošnjem svetovnem prvenstvu v gorskem kolesarstvu. Jutri se nastopi nadaljujejo z dirkami mlajših članov, kjer bosta nastopila Filip Utranker in Blaž Kavčič ter dirko članic z Vito Movrin, ki je letos izjemno napredovala in se je že izkazala s 17. mestom na dirki kratkega krosa v Zermattu. V nedeljo se prvenstvo konča z nastopom Roka Nagliča med člani.
Matej Zalar, Kolesarska zveze Slovenije
Foto: @mediamoni