Naslovnica / NOVICE / Mladi pastirčki so spoznavali življenje na Veliki planini

Mladi pastirčki so spoznavali življenje na Veliki planini

Bila je čudovita sončna nedelja, ko je Veliko planino ponovno obiskalo kar nekaj obiskovalcev. Jutranji hlad so kmalu zamenjali sončni žarki, s Preskarjeve bajte pa se je že kadilo. Seveda ne z dimnika, saj Preskarjeva bajta dimnika sploh nima. Počasi pa so se pred bajto že zbirali otroci, katere je ob 10. uri pred muzejem pričakala pastirica Andreja.

Sprva so otroci spoznali tipično pastirsko igro, ki ji pravijo ‘nebeškanje’. Z igrami so si otroci nekoč na planini krajšali čas. Po uvodni igrici pa je bilo potrebno kar urno naokoli ter nabrati les za ogenj, da ne bi prehitro ugasnil. Na odprtem ognjišču so tako s pomočjo pastirice ogreli skuto ter izdelali maslo, nato pa so se podali po pastirski vasici, obiskali še pastirico Rezko, pa tudi prašičke, za katere le redko kdo ve, da so prav tako kot krave, tudi oni poletni prebivalci Velike planine. Preizkusili so se tudi v poslušanju kravjih zvoncev, spoznali kako poteka molža krave ter obiskali ”parlament” – prostor, kje se pastirji ob prostem času radi družijo ob kavi, sem in tja pa zaigra tudi harmonika.

Tako so mladi pastirčki preživeli dopoldan na Veliki planini in spoznali, kako je nekoč potekalo življenje pastirja.

 

Ali veš?

Muzej se nahaja v pastirskem naselju in je odprt vsak dan v času pašne sezone na Veliki planini. Prepoznavna je že njegova zunanjost, saj se kot majhna, siva pastirska bajta nahaja v kamnitem odseku v naselju.

Koča, ki je prej stala na tem mestu je bila malo pred koncem druge vojne požgana, Preskarjev Andrej pa je v poletju leta 1945 na pogorišču postavil današnjo kočo v prvotni ovalni obliki, kot jo je imela bajta pred vojno. Danes je to tako edina koča, ki s svojo obliko, majhnostjo ter skromno opremljeno notranjostjo izstopa med ostalimi pastirskimi stanovi.

Med drugim se v muzeju nahaja tudi primerek trniča –  poseben sir poznan za območje Velike planine.

Velika planina d.o.o.

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve