Naslovnica / KULTURA / Naše tovarne – naš ponos

Naše tovarne – naš ponos

Včeraj popoldne, na mednarodni dan muzejev, je bila na gradu Zaprice odprta razstava »Naše tovarne – naš ponos. Industrijska dediščina Gorenjske.

Gre za tretjo v nizu skupnih razstav, ki jih pripravljajo vsi muzeji Gorenjske, in sicer Gorenjski muzej, Loški muzej Škofja Loka, Medobčinski muzej Kamnik, Tržiški muzej, Muzeji radovljiške občine, Gornjesavski muzej Jesenice, ter letos prvič tudi Slamnikarski muzej Domžale. Življenje današnje Gorenjske v veliki meri opredeljuje njena industrijska preteklost. Industrija je bila nosilka in usmerjevalka ne le gospodarskega, ampak vsesplošnega razvoja gorenjske pokrajine v preteklem stoletju.

 

Med izdelki, ki pričajo o ustvarjalnosti in dosežkih gorenjskega človeka, je bilo nekaj izjemno uspešnih zgodb, ki so vodile v oblikovanje mednarodno uveljavljenih blagovnih znamk. Vendar so se na prehodu v dobo novih tehnologij in tržnih zakonitosti v marsikateri gorenjski tovarni stroji ustavili. V vseh gorenjskih muzejih zbirajo in ohranjajo materialne ter druge dokaze bogate in raznovrstne industrijske dediščine pokrajine. Sledijo razvoju industrije od prvih obratov z nekaj zaposlenimi, ki so sprva le delno vključevali strojno proizvodnjo, do velikih industrijskih gigantov, ki so dajali delo več tisoč delavcem in so imeli velik pomen v vseslovenskem in širšem evropskem merilu.

Pričujoča razstava oziroma Gorenjski muzej predstavlja tovarni Sava in Iskra, Gornjesavski muzej Jesenice se predstavlja Železarno Jesenice in Lip Bled, Tržiški muzej pa Peko in Bombažno predilnico in tkalnico – BPT. Muzeji radovljiške občine so se razstavi pridružili s predstavitvijo tovarne Almira in Plamen, Loški muzej Škofja Loka s Šeširjem in Odejo, Medobčinski muzej Kamnik pa s Kemijsko industrijo Kamnik in Titanom.

Odprtje razstave sta s pozdravnimi besedami pospremila gostiteljica, direktorica Medobčinskega muzeja Kamnik mag. Zora Torkar in župan Marjan Šarec. Slednji je ob tej priložnosti poudaril pomen nekdanje industrijske dediščine in ponosa naših prednikov. Ob koncu pa je zaželel, da bi si razstavo ogledalo čim več obiskovalcev in iskreno čestital vsem avtorjem.

Besedilo in fotografije: Občina Kamnik

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve