Gasilci so v Šmarci pogasili kup gorečega in kadečega se vejevja, ki je nenadzorovano gorel na travniku. Za požiganje odpadkov na prostem, vključno z biološkimi, so predpisane visoke globe.
Včeraj popoldne, okoli 13.30, so bili gasilci PGD Šmarca in PGD Kamnik obveščeni o požaru na travniku v Šmarci.
Ob prihodu na kraj so gasilci ugotovili, da na travniku gori kup naloženega zelenega odreza, ker pa se ob gorečem kupu ni nihče nahajal, so vse skupaj preventivno pogasili, kup pa prekopali ni dodatno zalili z vodo, saj je obstajala nevarnost, da se ogenj razširi na bližnjo živo mejo iz cipres.
Gasilci so na kraju lastnika opozorili na nevarnost požara, ki ga lahko povzroči nenadzorovan ogenj, obenem pa mu predlagali tudi alternativne postopke ravnanja za zelenim odrezom, ki so varnostno in okoljsko primernejši od kurjenja.
Visoke globe za kurjenje odpadkov na prostem
V Sloveniji je kurjenje odpadkov na prostem prepovedano z več predpisi, med njimi z Uredbo o varstvu pred požarom v naravnem okolju, Zakonom o varstvu okolja in tudi občinskimi odloki. Prepoved velja za vse vrste odpadkov, vključno z biološkimi odpadki, kot so trava, listje in vejevje. Ti se lahko kompostirajo ali pa oddajo v zbirne centre, kjer jih obdelajo na okolju prijazen način.
Pri kurjenju odpadkov se sproščajo strupeni plini, saje in druge škodljive snovi, ki negativno vplivajo na kakovost zraka in zdravje ljudi. Poleg tega lahko nepremišljeno ravnanje povzroči požare, kar je še posebej nevarno v sušnih obdobjih. Gasilci zato vsako leto večkrat posredujejo zaradi požarov, ki nastanejo zaradi neodgovornega kurjenja, kar ogroža življenja ljudi in živali ter povzroča veliko gmotno škodo.
Kršitev prepovedi kurjenja odpadkov na prostem Uredba o odpadkih obravnava kot težji prekršek za imetnike odpadkov – za fizične osebe je predpisana globa od 500 do 4.500 €, za pravne osebe pa od 10.000 do 30.000 €.
Fotografije: PGD Šmarca in PGD Kamnik