Naslovnica / KULTURA / Odprimo vrata podeželja

Odprimo vrata podeželja

Kamničanka Sabina Romšak s fotografsko razstavo z naslovom »Odprimo vrata podeželja« na ogled postavlja dela, ki krasijo stene občinske stavbe.

Sabina Romšak je amaterska fotografinja, ki fotoaparat v roke vzame, ko rabi zbistriti misli za nove podvige. Pred leti se je udeležila fotografskega tečaja za začetnike pri Klemnu Brumcu. Predvsem jo navdušuje fotografiranje narave in portretna fotografija, sodelovala pa je tudi že na fotografskem natečaju »Ustvarjamo 2017«, v organizaciji prvega multimedijskega portala RTV Slovenija, kjer so objavili dve njeni fotografiji, ki sta krasili podobo TV SLO2.

V lanskem letu je navduševala z izvirno fotografsko razstavo »Trkamo na kamniška vrata« in prikazovala vrata znamenitih meščanskih hiš v Kamniku. Zgodbo z vrati pa je letos nadaljevala in jo postavila v podeželsko okolje, kjer s fotografsko razstavo »Odpira vrata podeželju«.

 

Rdeča nit letošnje razstave je kamniško podeželje. V vrata, ki se stalno odpirajo in zapirajo, se črvi ne utegnejo naseliti pravijo Kitajci, na kamniškem podeželju pa je mnogo tudi takih vrat, ki so stalno zaprta in prav taka so še posebej zanimiva. Čeprav so nepogrešljiv in samoumeven del našega vsakdana, pa so pri takšnih vratih prezrte zgodbe, ki so se nakopičile ob njih skozi tisočletja. Kot začetna točka doma je prag, na pragu se predstavljamo, z vrati komuniciramo. In prav na pragu je na preizkušnji naša gostoljubnost. Motive podeželskih vrat je avtorica našla v Palovčah, Vranji Peči, Tuhinjski dolini in Tunjicah.

25 fotografij podeželskih kamniških vrat prikazuje vhod v bivališča kot začetno točko doma, mejnik med domačim in tujim svetom. Do prve svetovne vojne so imele hiše vhod na zunanji strani, ob cesti. Do takrat so vrata vabila, po vojni pa so jih na prednji strani počasi opuščali, vhod se je preselil na dvoriščno stran, kar je postavilo še večjo ločnico med javnim in zasebnim. Večina hišnih vhodnih vrat je bila v 19. stoletju enokrilnih, dvojna vrata so se začela na slovenskem podeželju pojavljati v 17. stoletju po vzoru vhodov pri grajski arhitekturi. Predvsem so bila statusni simbol. Dvojna vrata so imeli samo veliki kmetje. Fotografije je avtorica razstave opremila tudi z ljudskimi pregovori in reki.

Pričujoče fotografije si lahko v občinski stavbi ogledate v času uradnih ur Občine Kamnik, torej v ponedeljek, od 8. do 12. ure in od 13. do 15. ure, v sredo, od 8. do 12. ure ter od 13. do 17. ure in v petek, od 8. do 13. ure. Razstava bo na ogled postavljena do ponedeljka, 29. oktobra 2018.

Besedilo in fotografije: Občina Kamnik

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve