Naslovnica / POUDARJENO / Top nasveti za savnanje v Termah Snovik

Top nasveti za savnanje v Termah Snovik

Še posebej jesenski čas s seboj prinaša kar nekaj prehladov, poraba robčkov zelo naraste, mnogo bolj posegamo po vitaminih, zdravih obrokih, skratka res iščemo pravo ravnovesje, pravo obrambo za ohranjanje zdravja in predvsem stalno krepitev organizma. Ena izmed učinkovitih in prijetnih tehnik za preventivo je prav gotovo redno savnanje. Pogovarjali smo se s Katarino Hribar, vodjo bazenov in wellnessa v Termah Snovik, ki nam je zaupala številne nasvete za pravilno savnanje in tudi izpostavila novost zasebnega najema savne za pare.

Katarina Hribar, vodja bazenov in wellnessa v termah, z nami deli nasvete za savnanje in pravilno uporabo savn, da boste dosegli najboljši učinek, se sprostili in okrepili svoj imunski sistem.

V Termah Snovik ponujate tudi savnanje. Katere savne so na voljo?
Tako je, v našem termalnem kompleksu se nahaja tudi mali svet savn, kjer ponujamo finsko, turško in ledeno savno.

Zakaj je savnanje koristno za naš organizem oz. kakšne prednosti ima?
Savnanje zmanjša napetost in stres, blaži poškodbe, revmatična obolenja in artritis, ter poškodbe mišic, pospešuje in lajša posledice obolenja gripe in prehlada, pospešuje krvni obtok, čisti kožo in odstranjuje nečistočo.

Kako pogosto lahko obiščemo savno?
Priporočamo obisk savne vsaj 1 krat tedensko, predvsem v hladnejših mesecih. Segreti zrak v savnah povzroči potenje, z razširitvijo por se izloči prah, odmrla koža, odvečen loj in nesnaga. Pospeši se delovanje ledvic, ki izločajo soli, strupene in odpadne snovi iz telesa. Pregretje telesa pa poveča imunsko odpornost.

Komu jo še posebej priporočate?
Savnanje je priporočljivo prav za vse, seveda zdravim posameznikom, odraslim, ki ne kažejo znakov prehlada ali drugih bolezni. Kdor ima kakršnekoli zdravstvene težave in povečan krvni tlak, se mora o obisku savne posvetovati z zdravnikom.

Lahko obiščemo več različnih savn zaporedoma?
Lahko, predvsem priporočamo kombinacijo z ledeno savno, vsekakor v pravem zaporedju. Ledeno savno uporabimo za ohlajenje.

Koliko časa lahko preživimo v savni?
Prvo savnanje naj bo kratko, 10 minut na srednji stopnici, po savnanju sledi 1 do 2  minuti počitka za ohladitev, nato prhanje, po prhi sledi počitek, ki traja dvakrat dlje kot samo savnanje. Drugo savnanje je daljše in traja 12 minut, sledi 1 do 2 minuti počitka za ohladitev, nato prha in počitek, ki je dvakrat daljši od savnanja. Tretje savnanje je še daljše in traja 15 minut, sledi 1 do 2 minuti počitka za ohladitev, nato prha in počitek, ki je dvakrat daljši od savnanja. Med počivanjem popijte skodelico domačega čaja iz našega zeliščnega vrta, prav tako je koristno tudi pitje vode. Priporočamo, da sledite notranjemu občutku in si prilagodite dolžino ogrevanja in ohlajanja. Nenadno in hitro ohlajanje vsekakor ni priporočljivo. Ljudje, ki jih skrbi zdravje, naj se posvetujejo z zdravnikom.

Je savna primerna tudi za razvajanje in sprostitev v dvoje?
Vsekakor je to razvajanje v paru čas za umiritev in popolno sprostitev od vsakodnevnih obveznosti.

V savni pa se v jesenskih in zimskih mesecih tudi pogrejemo, kaj ne?
Res je, vse malo bolj »zmrznjene« savna res dobro pogreje.

Katera savna je pri vas najbolj priljubljena?
Gostje se največ odločajo za finsko savno.

Se za obisk savne odločajo tudi starši skupaj otroki? Zakaj?
V naših savnah otroci do 18. leta starosti nimajo vstopa.

Je savna priporočljiva tudi za dojenčke, otroke, nosečnice in starejše ljudi?
Na splošno velja, da obisk savne odsvetujemo, če ima obiskovalec znatno zvišan krvni pritisk, srčne motnje, vnetje ožilja, odprte rane, epileptične napade, je telesno izčrpan, dehidriran ali ima druga obolenja. Svetujemo dodatno previdnost in upoštevanje mnenje svojega zdravnika.

Priporočate kombinacijo obiska bazena in savne?
Našim obiskovalcem ponujamo kopalne karte z obiskom savne, saj priporočamo kombinacijo plavanja in hidroterapij v bazenih ter obisk savn. Tedensko si tako vzamemo tudi kratek oddih za dvourno razvajanje v primerih, ko ni časa za daljši oddih.

Finska savna

Kakšna sta temperatura in vlažnost v finski savni?
Običajno se temperatura giba od 70º do 90º C, vlažnost od 25 do 35 %.

Kakšne so prednosti njenega obiska? Kako se kažejo pozitivni učinki?
Pregrevanje telesa in globinsko čiščenje s potenjem (visoka temperatura in nizka vlaga), sproščanje s pomočjo dodajanja arome, ustvarjanje zdravega okolja sevanja s presvetlitvijo kristalov soli (himalajska kristalna sol) – ozračje je nabito  z negativnimi ioni.

Zakaj jo priporočate še posebej v mesecih, ko so bakterije in virusi na pohodu?
S savnanjem si gradimo dober imunski sistem, kar je v hladnejših dneh še mnogo bolj pomembno, da se izognemo številnim prehladom in virusom.

Kako aromaterapija in pitje čajev pripomoreta k naši sproščenosti?
Blagodejno in pomirjujoče vpliva na naše počutje. Pri savnanju je zlato pravilo tudi pitje veliko tekočin, tako naša zdravilna termalna voda ali zeliščni čaji.

Turška savna (parna savna)

Ali spominja na takšne, ki jih poznamo iz Turčije?
Delovanje je vsekakor podobno, veličina prostora pa je prilagojena našemu prostoru.

Kako visoka sta temperatura in vlažnost v turški savni?
Običajno se temperatura giba od 45º do 65º C, vlažnost od 40 do 65 %.

Čemu pripomore reden obisk turške savne? Na kaj blagodejno vpliva?
Pregrevanje telesa in globinsko čiščenje s potenjem (nizka temperatura in visoka vlaga), aromaterapija – vdihavanje različnih arom hkrati s paro (npr. cedrovina, brin, … ), ustvarjanje meditativnega razpoloženja in sproščanja.

Ledena savna

Ali ledeno savno uporabljamo v kombinaciji z obiskom druge savne?
Ledena savna predstavlja snežni prostor, ki ga priporočamo za hlajenje po uporabi turške ali finske savne. V prostoru je lahko ena oseba naenkrat.

Kakšna temperatura je v njej?
Temperatura v snežnem prostoru je od – 5ºdo 0º C.

Kako poteka savnanje v njej?
V savno vstopamo goli, z ledom iz podstavka se zmasiramo po celem telesu, po ledenem šoku se ogrejemo na normalno telesno temperaturo v kadi s toplo vodo ali pod prho. Priporočeno je, da iz finske savne direktno vstopimo v ledeno.

Zakaj je priporočljiva uporaba ledene savne?
Učinki predvsem na ohladitev in prekrvitev celega telesa. Po uporabi ledene savne imajo obiskovalci na voljo tudi kad s toplo vodo, ki je namenjena ogrevanju telesa po uporabi snežnega prostora ali pa v zimskem času, po uporabi zunanje »zračne kopeli«. Namakanje v kadi s toplo vodo vpliva na ugodno počutje.

V Svetu savn je tudi bazenček z vodo za štorkljasto hojo. Kako ga obiskovalci tudi sami uporabljajo?
Štorkljasta hoja je ena najbolj poznanih Kneippovih terapij kot hitra pomoč za utrujene noge. Lajša glavobol, sprostiti utrujene noge, spodbuja prekrvavitev, znižuje krvni tlak. Pomembno je, da pri hoji dvigujemo kolena tako, da iztegnjena stopala dvignemo iz vode. Tako pride koža v stik z zrakom. Hodimo toliko časa, dokler ne začutimo mraza. Po končani kopeli vodo otresemo in poskrbimo za ponovno segretje telesa.

 

Zaupajte nam še, kakšen je odpiralni čas Sveta savn.
Savne so odprte vsak dan, med tednom od 13. ure naprej, med vikendi in prazniki od 11. ure.
 
Je možen tudi zasebni najem savne?
Tudi, od 11. oktobra je mogoč tudi zasebni najem za dve osebi za popolno sprostitev in odmik od vsakodnevnih obveznosti. Najem traja 45 minut, na voljo pa so termini od 9. do 13. ure med tednom (z izjemo torka) in med 9. in 11. uro med vikendom (sobota in nedelja).

Ponujamo celoviti sprostitveni paket »Samo midva« z vključenimi naslednjimi ugodnostmi: najem savne za 45 minut, 4-urno kopanje v bazenih z zdravilno termalno vodo, meta piling, termalni napitek, sadje s čokolado, presenečenje v restavraciji (penina 0,33 l in torta v obliki srčka) ter po želji tudi personalizirano sporočilo za vašo drago oz. dragega. Ker je na voljo le 20 terminov v tednu, je rezervacija termina obvezna.

Besedilo in fotografije: Terme Snovik

 

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve