V soboto se je na Šutni, pred ateljejem Narobe svet, odvil čisti poseben literarno-likovni performans z naslovom Ulična poezija na kolažih performerke Miše Gams, ki je lansko leto praktično ob istem času pred rojstno hišo Rudolfa Maistra čistila škornje generalu, ki je praznoval 150-letnico rojstva in 90-letnico smrti.
Tokrat je Gamsova s pomočjo asistentke Kaje Capuder – le-ta je jeseni v kamniški Kotlovnici priredila odmevno razstavo svojih ilustracij – razporedila likovni material na klopci, ki se nahaja pred ateljejem Narobe svet in pozivala mimoidoče, da izžrebajo pesem in jo umestijo na dotični kolaž, ki je bil v fazi nastajanja.
Številni haikuji, ki so avtorsko delo Miše Gams, so tako pristali na barvnih kolažih, na katerih so se nahajali različni motivi, med katerimi naj omenimo povečane fotografije žuželk, starodavnih arheoloških iznajdb in najrazličnejših prizorov iz narave in vesolja. Čeprav so bili do svojevrstne igre izbranih podob in “izžrebanih” pesmi mimoidoči Kamničani na to ležerno sobotno dopoldne po precej nevihtni noči morda malce zadržani, so se tu in tam radovedno ustavljali in preučevali nevsakdanje delo.
Po končanem performansu je na pobudo upravljalke ateljeja Narobe svet, vsestranske lončarke Mojce Žalik, avtorica obesila kolaže na rob tende, da so bili na ustezni višini na ogled mimoidočim, ki so bodisi hiteli na ogled dveh predstav Ane Desetnice bodisi so bežali vsak v svojo smer po opravkih. Za Kamničane, za katere se zdi, da se bolj kot razstav, performansov in drugih kulturnih dogodkov, udeležujejo športnih prireditev – nenazadnje je bila tudi nedavna noč muzejev dokaz, da se je ob kolesarski dirki, ki je potekala čez Šutno, trlo obiskovalcev, medtem ko so muzeji in galeriji kljub prostemu vstopu samevali – očitno še najbolje velja pregovor: Če ne pride Mohamed h gori, pride gora k Mohamedu. Če nočejo Kamničani vstopiti v galerije in gledališča, se morajo slednja “naslikati” pred njimi in jih “loviti” v njihovi mimobežnosti …
M. G.