Naslovnica / NOVICE / Vikend na Veliki planini je minil v znamenju harmonike in trniča

Vikend na Veliki planini je minil v znamenju harmonike in trniča

V soboto, 28. julija, je bilo pred gostiščem Zeleni rob veselo kot že 22 let vsak zadnji julijski konec tedna, nedelja, 29. julija, pa je bila posvečena siru trniču z Velike planine, ki ima še danes čisto svojo ljubezensko zgodbo.

Tekmovanje harmonikarjev

S soncem obsijane Kamniško-Savinjske Alpe so v soboto v planine privabljale številne obiskovalce. Prve prijave harmonikarjev so potekale na spodnji postaji nihalke in na planino se je povzpelo kar 44 harmonik, seveda v spremstvu odličnih harmonikarjev.

Tako stari kot mladi so že kmalu po prihodu na Zeleni rob raztegnili meh, trenirali svoje prijeme in se pripravljali na nastop. Zvok harmonike je odmeval po Veliki planini, širilo pa se je veselje tekmovalcev in dobra volja organizatorjev, saj je že 22. tradicionalno tekmovanje harmonikarjev na Veliki planini ponovno uspelo.

Absolutna prvakinja tekmovanja je bila tokrat Danaja Grebenc, najmlajši tekmovalec Gašper Pleško pa je bil star komaj 7 let.

Dan trniča

Nedelja je bila v znamenju trniča, prav posebnega sira z Velike, Male in Gojške planine. Trnič so pastirji nekoč izdelovali v paru. Enega so obdržali zase, drugega pa podelili svoji izvoljenki v znak ljubezni in naklonjenosti.

Danes trnič predstavlja dediščino Velike planine, uporablja pa se tudi v kulinariki kot dodatek k jedem. Tako smo ga v gostišču Zeleni rob preizkusili v dveh jedeh, in sicer v strjenki na ješprenčkovi solati ter v gobovi juhi. Obiskovalci Velike planine so si svoj trnič lahko tudi izdelali, in sicer pod budnim očesom Sonje iz kmetije Pr’ Gabršk, ki je poznavalka in izdelovalka trniča.

Ohranjanje kulturne dediščine Velike planine je zelo pomembno. Danes namreč trnič izdelujejo le še redke pastirice. Želimo si, da bi znanje in tradicijo širili še naprej, zato vas 12. avgusta vabimo že na naslednji dogodek pred Preskarjev muzej, kjer si boste ponovno lahko ogledali izdelavo trniča ter spoznali življenje na Veliki planini in izročilo njenih prebivalcev – pastirjev.

Velika planina d.o.o.

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve