November 2024

pet22nov18:00pet19:30Kako so Kranjci postali Slovenci18:00 - 19:30 Podružnična šola Tunjice

Čas

(Petek) 18:00 - 19:30

Lokacija

Podružnična šola Tunjice

Tunjice 22, 1241 Kamnik

Podrobnosti

V spominih na svoje otroštvo je leta 1830 rojeni Janez Trdina zapisal, da se je : »’Kranjskega’ patriotizma /…/ nalezel že doma, o Kranjcih in kranjski zemlji so govorili naši kmetje vselej z nekakim ponosom.

Slovenije pa ni poznal nihče, še po imenu ne.«[1] Tudi leta 1842 rojeni Jakob Alešovec je v spominih na svoje osnovno šolanje v Kamniku zapisal, da je pouk v nižjih razredih potekal »nekoliko po nemški, nekoliko ‘kranjski’ (slovenskega ni bilo še).«[2] Vseprisotnost kranjske in domala popolna odsotnost moderne slovenske oznake se nam danes morda zdi nenavadna. Nenazadnje se dandanes na nekdanjem Kranjskem le malokdo še vedno smatra za Kranjca. Še manj je najbrž takšnih, ki bi svoj jezik namesto slovenski imenovali kranjski. Vendar pa temu še dobro stoletje in pol nazaj nikakor ni bilo tako. Situacija, ki jo opisujeta Trdina in Alešovec, namreč ni bila nikakršna lokalna posebnost, pač pa splošna značilnost tedanje stvarnosti. Stvarnosti, ki je v luči umikanja kranjskega imena v funkciji oznake etnične in jezikovne pripadnosti v le nekaj desetletjih povsem izginila.

V predavanju se bomo skušali ozreti na proces izginjanja kranjske in uveljavljanja moderne slovenske oznake ter pojasniti, kako so ljudje, ki so še sredi 19. stoletja sebe imenovali Kranjce in svoj jezik kranjski, v le nekaj desetletjih postali Slovenci.

Jan Bernot

[1] Trdina, Spomini I. del, str. 40–41.

[2] Alešovec, Kako sem se jaz likal, str. 111.

Organizator

Društvo Tunški glas

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve