April 2022

sre13apr18:00sre19:00Slovenska majolika18:00 - 19:00 Medobčinski muzej Kamnik

Čas

(Sreda) 18:00 - 19:00

Lokacija

Medobčinski muzej Kamnik

Podrobnosti

Vabljeni na predavanje ddr. Mateje Kos o Slovenski majoliki v Medobčinski muzej Kamnik v sredo, 13. aprila 2022, ob 18. uri.

Majolika ima v slovenski tradiciji poseben status. Postala je tako rekoč mitološki predmet, tesno povezan s samobitnostjo slovenskega naroda. Kot simbol dobre in vesele družbe jo opevajo ljudske pesmi. Ta posebna oblika ročke za vino je ime dobila po keramični tehniki majolike, ki so jo poimenovali po španskem otoku Majorka. Tehniko so v 15. in 16. stoletju izpopolnili v Italiji, od koder izvira tudi ta oblika posode (bokal). Severnoitalijanski izdelki v tehniki majolike, zlasti tisti iz pomembnega središča Faenza, so drugod v Evropi dobili ime fajansa. Iz popisov premoženja premožnejših plemičev in meščanov na ozemlju sedanje Slovenije vemo, da so posode iz majolike že ob koncu 16. stoletja uporabljali tudi pri nas, čeprav te tehnike pri izdelavi posode niso nikoli uporabljali. Prva ohranjena industrijsko izdelana ročka za vino – majolika pri nas prihaja iz tovarne keramike v tedanjem Nemškem Dolu in je izdelana iz beloprstene keramike. Najbolj so majolike v zavesti ljudi povezane s keramično tovarno v Kamniku, kjer so doživele največji razcvet.

Organizator

Medobčinski muzej Kamnik

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve