Naslovnica / NOVICE / Marjan Šarec: “Kadar bomo v dvomih, ali je prav da živimo v svoji državi, se vedno spomnimo tistih, ki so zanjo dali svoja življenja.”

Marjan Šarec: “Kadar bomo v dvomih, ali je prav da živimo v svoji državi, se vedno spomnimo tistih, ki so zanjo dali svoja življenja.”

V sredo, 27. decembra 2023, je Združenje borcev za vrednote NOB Kamnik in Tuhinj pripravilo spominsko slovesnost pri spomeniku 192 padlim borcem v Zgornjem Tuhinju, med katerimi sta bila tudi vodja ameriške vojne misije kapetan Charles Fisher in dr. Peter Držaj, ki sta 26. decembra leta 1944 padla v vasi Češnjice.

Dogodka se je v imenu Občine Kamnik udeležila podžupanja Romana Učakar skupaj s slavnostnim govornikom, ministrom za obrambo Republike Slovenije Marjanom Šarcem, predsednikom Združenje borcev za vrednote NOB Kamnik Igorjem Kanižarjem ter predstavnikoma Veleposlaništva Združenih držav Amerike Gregoryem Meierjem ter Danielom Mayedom. Zbranim so se pridružili še ostali predsedniki in predstavniki veteranskih in domoljubnih organizacij Občine Kamnik.

Ob tej priložnosti je prisotne v imenu organizatorja sprva nagovoril predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Kamnik Igor Kanižar, ki je dejal: »Za svobodo, pravičnejši svet, solidarnost, odpravo izkoriščanja, spoštovanje dela, za človeka vredno življenje je dalo v NOB življenje 28.000 borcev med njimi tudi 192 borcev, katerih imena so zapisana na obeležju pred nami. Skupaj s partizansko vojsko so za naš boljši jutri bili boj tudi zavezniški vojaki, zato se vsako leto znova spomnimo tudi nanje. Njihov boj je prežemala človečnost in solidarnost. Njihova mlada življenja so usahnila prekmalu, vendar še naprej živijo v naših spominih, so z nami, dajejo nam pogum, da se spopadamo z novimi izzivi, ki jih pred nas postavlja življenje. Vrednote, za katere so žrtvovali svoja življenja niso in ne bodo nikoli pozabljene, saj boj proti zlu in krivicam v resnici nikoli ni končan. Nikoli več nacifašizma, nikoli več vojne in sovraštva! O tem so bili po drugi svetovni vojni ljudje prepričani in tudi dolgo so v tem prepričanju živeli, misleč, da so se vsi narodi iz tega zla nekaj naučili. Žal se niso! Tudi danes v teh prazničnih dneh, ko mnogi v miru nazdravljamo življenju, sreči, žal divjajo vojne, umirajo nepotrebne civilne žrtve, nedolžni otroci, umira človečnost. Slovenci smo v več stoletnem boju izoblikovali svojo narodno samobitnost in uveljavili svojo državnost z antifašističnim, narodnoosvobodilnim in osamosvojitvenim bojem. To je uspeh vsakogar izmed nas, naš skupni uspeh. Naša dolžnost do padlih za domovino in do njihovih svojcev je ohranjati spomin in zavest, da samostojnost in neodvisnost slovenskega naroda nista samoumevni. Slovenci smo v preteklosti izkusili marsikaj hudega, vedno pa  smo se znali postaviti po robu sovražnim silam in jih s skupnimi močmi premagati. Mladim, rojenim po letu osamosvojitve, bomo spoštovanje do dogodkov in ljudi, ki so imeli ključne vloge v  prvi in drugi svetovni in vojni za samostojnost in neodvisnost, privzgojili samo z lastnim zgledom, zato se vedno znova vračamo k pomnikom naše zgodovine, da nas vidijo in slišijo, da ne potonejo v pozabo. Spoštovani zbrani  želim vam srečno, zdravo in uspešno novo leto 2024.« 

V imenu Občine Kamnik je prisotne nagovorila podžupanja Romana Učakar: »Spoštovane gostje, spoštovani gostu, spoštovani minister za obrambo gospod Marjan Šarec, cenjeni predstavniki Veleposlaništva ZDA, občinske svetnice in svetniki, predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Kamnik gospod Igor Kanižar ter ostali predstavniki veteranskih in domoljubnih organizacij, lepo pozdravljeni v imenu Občine Kamnik. Ob tej priložnosti se že na začetku iskreno zahvaljujem vsem, ki vsako leto na tem mestu spomina in opomina izražate spoštovanje in hvaležnost ter se ob slovesnosti poklonite pogumu, ki so jo izkazali naši junaki med drugo svetovno vojno. A ne le slovenska kri, tudi ameriška kri je bila prelita, saj so naši domovini služili naši zavezniki. Predanost in neustrašnost  sta tisti lastnosti, ki so nas, zanamce bork in borcev druge svetovne vojne, zavezali k temu, da spoštujemo polpreteklo zgodovino in še toliko bolj cenimo svobodo, ki so nam jo predniki pridobili s trdim bojem. Včeraj smo ob državnem prazniku, dnevu samostojnosti in enotnosti poudarjali pomen slovenske države in pomen enotnosti. Občutek ponosa in spoštovanja naše domovine je prisoten še danes, kajti zgodovina samostojnosti in enotnosti naše države odraža odločnost in pogum naših prednikov vseh vojn za Slovenijo. Ohranjali smo enotnost med ljudmi in z odločnostjo ter pogumom izpolnili dolgoletno željo našega naroda-željo po samostojni in neodvisni državi. Hvala vsem, ki so se priborili našo samostojno sedanjost in naj nam da pogum borcev za svobodno Slovenijo navdih, da skupaj gradimo razumevanje, spoštovanje in povezanost v letu 2024. Srečno in vse dobro v imenu župana Mateja Slaparja, v imenu Občine Kamnik in v mojem lastnem imenu.«

Minister za obrambo Republike Slovenije Marjan Šarec pa je položil venec v spomin na 192 padlih partizanov, narodnemu heroju Martinu Kotarju, kapitanu ameriške misije Charlesu Fischerju in ameriškima častnikoma in v nagovoru med drugim poudaril: »Na tem mestu so se bili težki boji skupaj z ameriškimi zavezniki. Imena, ki so zapisana tukaj, bodo večno vklesana v ta spomenik in prav je tako. Kajti mnogi so dali svoja življenja, da lahko danes živimo v samostojni Sloveniji« ter povedal: »V veliko veselje in čast mi je, da sem ponovno na tem mestu, kamor sem dolga leta zahajal kot župan Občine Kamnik. Vedno smo se spoštljivo poklonili spominu 192 padlim na tem mestu, ki niso dočakali svobode, ki niso dočakali privilegija, da bi živeli v svoji državi, da bi lahko govorili svoj jezik, častili lastno kulturo in gojili lastne običaje. Ta čas, praznični čas, je čas, ko se naše misli nekoliko ustavijo in pogledamo nazaj, kaj smo v preteklem letu storili ter se pripravljamo za naslednje leto. V tem času tudi praznujemo, ne le božič, ki je za mnoge najlepši praznik, ampak smo včeraj praznovali tudi dan samostojnosti in enotnosti, danes pa na tem mestu praznujemo dogodke druge svetovne vojne.

Leta 1944, ko je trtji rajh že počasi končeval svoj krvavi pohod, je zver še vedno opletala z repom. Prav v teh krajih so se bile težke bitke z SS divizijo Galicije in to obeležujemo vsako leto tudi na Menini planini. Na tem kraju so se bitke bile skupaj z ameriškimi prijatelji. Tudi Charles Fisher je tukaj dal svoje življenje, prišel je iz popolnoma drugega okolja in tukaj pustil vse in največ kar je imel, to je svoje življenje, z namenom, da bi nek drug narod živel v svobodi, za to, da bi nek drug narod končno dosanjal svoje sanje.

Slovenci smo bili v svoji zgodovini velikokrat tepeni. Velikokrat nas je tepla naša majhnost. Velikokrat nas je teplo dejstvo, da so nas večji narodi imeli samo za narod hlapcev,« nato pa nadaljeval misli o generalu Rudolfu Maistru: »Leta 1918 je bil Rudolf Maister tisti, ki je prepoznal, da je treba severovzhodno Slovenijo priključiti svojemu narodu, sicer bo za vedno izgubljeno, 20. stoletje je bilo stoletje, ko se je slovenski narod prebudil, ko je slovenski narod ne le sanjal, ampak tudi dosegel svojo lastno državnost.

Letos se izteka Kajuhovo leto, bliža pa se leto 2024, ki bo posvečeno junaku samostojne Slovenije in junaku 20. stoletja slovenske zgodovine generalu Rudolfu Maistru. Leta 1918 je priključil velik del ozemlja, leta 1941 je moral ta ubogi in tolikokrat zatiran ter s krvjo prežet narod spet v boj. Spet so mladi fantje in dekleta zgrabili orožje. Odšli so v borbo, ki se je za mnoge končala kmalu in niso učakali konca vojne.«

Ob koncu je strnil misli o drugi svetovni vojni ter zaželel lepe prihajajoče praznike: »Druga svetovna vojna, ki je zarezala v slovenski narod, ki je povzročila mnoge žrtve in uničila mnogo prihodnosti ter ne nazadnje bila kriva tudi za to, da je slovenski narod danes številčen, kolikor je. Zato je druga svetovna vojna krvava, a vendarle se moramo spominjati vseh tistih, ki so dali življenja za današnjo Slovenijo. Imena, zapisana v spomenik, bodo večno vklesana v njem, saj so oni dali svoja življenja za to, da danes lahko nekateri kritizirajo tovrstna praznovanja. Po drugi svetovni vojni je Slovenija živela v okviru Jugoslavije, a tudi to obdobje se je izteklo.

Leta 1991 je ta slovenski narod končno dosanjal svoje sanje, še prej pa se je moral podati v vojno za osamosvojitev, ki pa se ni začela 27. junija 1991, ampak so se priprave na samostojnost začele že mnogo prej. In temu je bil namenjen tudi včerajšnji praznik, ko smo na plebiscitu z veliko večino izrazili željo po tem, da želimo živeti v svoji državi. Danes so mnogi nezadovoljni s to državo. Mnogi kritizirajo. Mnogi pravijo, da življenje v njej ni dobro. Ja, velikokrat je žal res tako, a to ne pomeni, da svoje države ne smemo oziroma jo moramo ljubiti. Domoljubje je namreč pravica in dolžnost vsakega in ni samo za eno politično stran. Vsi moramo gojiti domoljubje in ljubezen do domovine. In ta naša domovina je ena sama, druge ne bomo imeli nikoli več. In kadar bomo v dvomih, ali je prav da živimo v svoji državi, se vedno spomnimo tistih, ki so zanjo dali svoja življenja. Najmanj to, kar lahko storimo je to, da praznujemo praznike, da ohranjamo veličasten spomin na padle in se vsako leto srečujemo na tem svetem kraju.

Spoštovane, spoštovani, v naslednjem letu vam želim predvsem zdravja, osebnega zadovoljstva tako v privatnem življenju kot tudi na vseh področjih, ki se jih boste lotevali naj bo zdravo, naj bo srečno in naj bo z domoljubjem prežeto Maistrovo leto.«

V kulturnem programu je ob prisotnosti zastavnoš in Častne enote Slovenske vojske sodeloval kvintet Orkestra Slovenske vojske. Za preplet misli in besed ter recitacije je poskrbel Goran Peršin, glasbeno pa so dogodek popestrili še pevci DKD Solidarnost Kamnik.

Besedilo in fotografije: Občina Kamnik

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve