Naslovnica / KULTURA / Predstavitev knjižne zbirke haikujev Kamničanke Darinke Slanovec

Predstavitev knjižne zbirke haikujev Kamničanke Darinke Slanovec

Včeraj, v torek, 26. oktobra 2021, se je v samostanu Mekinje odvijala predstavitev knjižne zbirke haikujev z naslovom Kamniške svetilke, ki jih je Kamniku namenila Darinka Slanovec.

Darinka Slanovec se je rodila 21. novembra 1948 v Ljubljani in je članica Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine. Zdaj živi v Mekinjah pri Kamniku. Po opravljeni maturi na kamniški gimnaziji je študirala angleščino na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Izbrani študijski predmet je postal njeno delo z mladimi učenci. Darinka Slanovec prefinjeno tke verze kot kitajsko svilo, tako mehko in tako močno.

Darinka Slanovec je ob izdaji samostojne pesniške zbirke Kamniške svetilke iskreno zahvalo namenila Občini Kamnik, prav tako pa tudi vsem, ki so njeni knjižni zbirki, nastali v času epidemije, namenili spremno besedo: »Svetilka je v tem času še posebej, ko smo pač nekoliko omejeni zaradi epidemije, pomembna. Rekla sem si, da bom ta čas izkoristila bolj ustvarjalno in svetilka je bila čisto prava za ta čas. Se spomnim misli Otona Zupančiča, ki pravi, da je knjiga priča. Priča, da se narod zaveda sebe. Priča, da hoče živeti. Hvala vsem, ki se sodelovali in s spremno besedo dodali poseben pečat moji zbirki.«

Zbrane je v imenu Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik, ki je pripravila včerajšnji dogodek, nagovoril Andrej Kotnik: »V Knjižnici Franceta Balantiča Kamnik si štejemo v veliko čast, da je priznana in znana pesnica, gospa Darinka Slanovec naši ustanovi posvetila pesniško zbirko haikujev z naslovom Kamniške svetilke. Posebno nas veseli, da je navdih za svoje pesniško ustvarjanje našla v povezavi z delom kamniške knjižnice, saj je zbirko poimenovala po knjižničnem literarnem natečaju. Svetilka, ne glede na to kakšna je, je na nek način preprost predmet, ki ima preprost namen: namreč da osvetljuje. S pomočjo svetilke predmeti, bitja in ljudje stopijo iz teme, dobijo razločno podobo in ime. Svetloba svetilk, ki so našle svoj izraz v haikujih pesnice Darinke Slanovec, nas nagovarja s svojo subtilnostjo, nevsiljivostjo in odprtostjo. Vabi nas k čuječnemu doživljanju sveta, ki nam je dan. Da bi to lahko udejanjili, se moramo zavestno odločiti za svetlobo in jo deliti z drugimi. V imenu Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik se vam, gospa Slanovec, zahvaljujem za vaše pesniško darilo. Spoštovani, želim vam prijeten večer, s Kamniškimi svetilkami.«

Direktorica Knjižnice Franceta Balantiča Breda Podbrežnik Vukmir je ob izidu knjige zapisala: »Zelo smo ponosni in hvaležni za 70 haikujev ob 70-letnici knjižnice. Hvaležni smo, da je delo knjižnice porodilo nekaj tako lepega, kot je ta pesniška zbirka. Čestitamo avtorici Darinki Slanovec za vse odlične pesmi. Čestitamo tudi za ideje, da je povezala kamniško lokalno okolje, njegove posebnosti, avtorje, spomin na staro mesto, vso bogato simboliko in svetlobo v lep, prelep šopek.«

Jože Urbanija je poudaril, da se je skozi Kamnik velikokrat sprehajal, pa ni opazil lepih kamniških svetilk: »Le ustaviti se moraš in se zagledati vanje ter si vzeti čas, njihove zgodbe vzeti s seboj in potem preliti na papir v besedah, ki jih podarja navdih ali pa tudi mučno iskanje pesniške besede,« je med drugim zapisal v spremni besedi knjižne zbirke Kamniške svetilke.

Tomaž Schlegl je knjigi dodal zgodovinski oris kamniške svetilke, saj je njegov oče, arhitekt Bojan Schlegl v šestdesetih let prejšnjega stoletja načrtno izdelal mestno opremo: »Kamniku je za razliko od drugih mest uspelo vzpostaviti enotno podobo mestnih svetilk v starih laternah, ki še dandanes, res da v sodobnejši obliki, osvetljujejo ulice in trge ter vzbujajo prijeten občutek preteklega časa.«

Župan Matej Slapar pa se je ob tej priložnosti iskreno zahvalil kamniški pesnici, ki je s haikuji dala posebno darilo mestu: »Med Kamničankami in Kamničani imamo veliko ustvarjalcev, ki imajo takšen ali drugačen potencial, a takšnega kot ga ima Darinka, takšnih je malo. S svojim optimizmom dajete s haikuji našemu mestu nekaj posebnega in za to se vam iskreno zahvaljujem. Hvala, ker velik delež sebe dajete mestu. Kot svetilke svetijo v mestu, pa ste tudi vi svetilka, če lahko tako rečem, saj kljub svojim težavam, širite pozitivno energijo. Hvala, da ste ustvarili novo zgodbo in poudarili pomembnost kamniške svetilke, ki jih je zasnoval arhitekt Bojan Schlegl.«

 

Barbara Božič in Marta Zabret sta ob spremljavi avtorske glasbe Jana Tomšiča prebirali haikuje, za preplet misli in besed pa je poskrbela Zehra Bećiragić.

Besedilo in fotografije: Občina Kamnik

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve