Naslovnica / NOVICE / Izjemnih 20 let delovanja društva Calcit Bike Team

Izjemnih 20 let delovanja društva Calcit Bike Team

Gorsko-kolesarske sezone na slovenskih tleh je konec, črto pod sezono 2014 pa je kamniški Calcit Bike Team potegnil v soboto, 18. 10. 2014. V Planinskem domu v Komendi so se tekmovalci, tekmovalke, starši in drugi, brez katerih bi Calcit Bike Team težko deloval, družili na klubskem pikniku. Spomnili so se nove, zelo uspešne tekmovalne sezone, glavni razlog druženja pa je bila 20. obletnica delovanja kluba.

Calcit Bike Team, pred leti znan tudi pod imenom Calcit Rock Shox, je že dolgo prisoten v slovenskih (gorsko) kolesarskih vodah, v zadnjih letih pa je eden najbolj aktivnih, če ne celo najbolj aktiven klub. Ob 20-letnici delovanja so za najlepše darilo poskrbeli tekmovalci in tekmovalke, ki so blesteli na domačih dirkah, čeprav so gorski kolesarji sezono šele dobro končali in je bil v soboto čas, da počastijo jubilej in se družijo, pa je vodstvo ekipe z mislimi že v prihodnosti.

»Calcit Rock Shox je bil ustanovljen leta 1994. Leta 2001 se je preimenoval v Calcit Bike Team, ker sta se KD Kamnik in Calcit Rock Shox združila. Od takrat naprej smo začeli delati krose. Mohor Vrhovnik in Luka Žele sta z mladimi začela delati konec leta 2007. Takrat se je začel klub vzpenjati. Vedno več je bilo mladih, najboljši so se nam začeli pridruževati. Od leta 2008 smo najboljši slovenski klub v krosu. V Kamniku se kolesari od leta 1974, ko je bil ustanovljen KD Kamnik, ki je organiziral maratone. Bili smo prvi, ki smo začeli delati tek na Kamniško sedlo. Iz tega je prišel klub gorskih tekačev. Vmes smo delali maratone, ki so začeli upadati, zato smo nehali in začeli s triatlonom. Iz tega izhaja med drugimi tudi Miro Kregar. Mi smo šli v gorsko kolesarstvo. Kamnik ima že zelo dolgo tradicijo,« se začetkov spominja Ciril Grkman, ki je predsednik Calcit Bike Teama od leta 2001, direktor Kamniškega krosa pa vse od začetka. Ob tem se je zahvalil in izpostavil prostovoljce, sponzorje in podpornike kluba, brez katerih vseh uspehov in dogodkov prav gotovo ne bi bilo.

Grkman poudarja, da so v klubu fantje, ki so usposobljeni za treninge, ponosen je na strokovno vodeno kolesarsko šolo. V sezoni 2014 je v slovenskem pokalu pedala vrtelo 64 Calcitovcev, okoli 75 jih nastopa z licenco, sicer pa je vseh članov okoli 150. Številka bi bila še večja, če bi upoštevali še vse podpornike, v prvi vrsti starše, ki pa niso včlanjeni. Pozabil ni niti na lansko sezono, ko je dres Calcita nosila slovenska reprezentantka Blaža Klemenčič.

»Letos smo imeli najboljšo sezono. Mednarodno mogoče malo manj uspešno, v slovenskem merilu pa sigurno najboljšo. Po letu 2004 nam je spet uspelo, da imamo državnega prvaka v konkurencah U23 in elite. Takrat sta bila najboljša Luka Kodra in Miha Šolar daleč najboljša, tako kot letos Krajnc in Hribovšek,« je poudaril vodja ekipe Mohor Vrhovnik, ki si želi, da bi tudi drugi slovenski klubi sledili kamniškemu in na gorska kolesa privabili čim več ljudi, saj bi se le s tem ta šport pri nas še dodatno razvil.

Kaj sledi v letu 2015? »Kamniški kros, Mekinjski kros, dirka v enduru. Eliminatorja ne bomo več organizirali. Kandidirali bomo za državno prvenstvo v krosu, zanj bi štel Kamniški kros. Delamo z mladimi. Cilj je, da se tisti, ki imajo željo in potencial, razvijejo. Ključno je, da se otroci razvijajo, spoznavajo šport in zdravo živijo. To je bistveno,« pravi Vrhovnik. Eden glavnih projektov za prihodnje leto pa je tudi pump track, na kateri bodo mladi in tudi starejši tekmovalci lahko spoznavali gorsko kolesarstvo, izpopolnjevali svojo tehniko in veščine.

Leto 2014 je bilo za Calcit Bike Team rezultatsko izjemno uspešno, tekmovalci in tekmovalke so dokazali, da je njihov klub zasluženo najboljši slovenski v olimpijskem krosu. Posebno veljavo imata že izpostavljena državna prvaka Boštjan Hribovšek in Gregor Krajnc, prvi je bil najboljši v konkurenci elite, drugi med mlajšimi člani. Vendar nič manj ne štejejo niti drugi državni prvaki; Jaka Tominšek v kategoriji U7, Jan Boltar v kategoriji U9, Žan Pahor in Hana Kranjec Žagar v kategoriji U11, Jure Kukovič med veterani 1 in Mira Kranjec med veterankami. Peter Zupančič med mladinci in Tina Perše med članicami sta bila tretja. Na zmagovalni oder so se prebili še Žiga Prelec, Ana Inkret, Žan Lopatič, Luka Janežič, Matic Kranjec Žagar, Jaka Starman, Nika Dečman, Mohor Vrhovnik, Uroš Mikelj, Aljoša Martinjaš in Bojan Kemperl. Na državnem prvenstvu v eliminatorju sta na stopničkah končala Urban Ferenčak na drugem in Gregor Krajnc na tretjem mestu, v okrnjeni ženski konkurenci je bila prva Tina Perše, druga Tamara Sitar, tretja Hana Kranjec Žagar, četrta pa Zoja Kranjec, Matic Kranjec Žagar je bil najboljši v kategoriji do 13 let.

Nič manj kamniški gorski kolesarji niso bili uspešni v pokalu Slovenije. Grega Krajnc in Boštjan Hribovšek sta osvojila prvo mesto, s polnim izkupičkom točk oziroma vsemi možnimi zmagami v svoji kategoriji. Peter Zupančič je bil tretji mladinec, Tina Perše pa je slavila v ženski elite konkurenci. Prvi je bil tudi Mohor Vrhovnik med amaterji. V pokalu mladih so na vrhu točkovanja v U7 končali Jaka Tominšek pred Žigo Prelcem, v U9 je bil Jan Boltar prvi, Žan Lopatič tretji, v kategoriji do 11 let sta bila najboljša Žan Pahor in Hana Kranjec Žagar, med dečki do 13 let je Matic Kranjec Žagar osvojil drugo mesto, na tem mestu je v U15 končala tudi Nika Dečman. Med mladinkami je slavila Eva Jagodič, Katja Kranjec je bila tretja.

Ob tem je še enkrat več treba pohvaliti nekatere odlične rezultate na mednarodni sceni, tako v olimpijskem krosu kot tudi eliminatorju, v katerem je Urban Ferenčak avstrijski pokal končal na četrtem mestu. Peter Zupančič je pedala vrtel tudi na Kitajskem, kjer so bile mladinske olimpijske igre. Calcitovi tekmovalci so slovenske barve zastopali tudi na evropskem in svetovnem prvenstvu. Izkušnje iz vseh preteklih sezon pa je kamniška ekipa, seveda ob pomoči sponzorjev, donatorjev, staršev, članov in podpornikov, dokazala tudi na domačih tleh, saj je Calcit Bike Team priredil štiri dogodke, najprej Mekinjski kratki kros, nato mednarodni, 17. Kamniški kros, državno prvenstvo v eliminatorju in za konec še dirko za slovenski pokal v enduru.

Besedilo: PR Calcit Bike Team
Fotografije: Frane Kranjec