Naslovnica / ŠPORT / Jubilejni Kamniški kros je pripadel Tanji Žakelj in Luvi Braidotu

Jubilejni Kamniški kros je pripadel Tanji Žakelj in Luvi Braidotu

Nedeljski 20. Kamniški kros sta v članskih kategorijah zmagala najboljša Slovenka Tanja Žakelj in Italijan Luca Braidot. Oba sta bila prva že lani. Na jubilejni dirki, tokrat mednarodni prve kategorije, ki pa je štela tudi za točke slovenskega pokala SloXcup, sta bila odlična tudi člana kamniškega Calcit Bike Teama, organizatorja dirke, Tina Perše in Rok Naglič, oba sta bila peta.

Dirka za moške elite je minila v znamenju italijanskih dvojčkov Luce in Danieleja Braidota. Prvi je bil Luca, ki je za 1:31 minute prehitel Danieleja. Tretje mesto je osvojil Marc Bouwmeester. Luca Braidot, sedmi z lanskih olimpijskih iger v Riu de Janeiru, je zmagal tudi lani.

Najboljši Slovenec na dirki in član Calcit Bike Teama je bil na petem mestu Rok Naglič, ki je za zmagovalcem zaostal 4:14 minute. Tako visoko Korošec še ni bil na mednarodnih dirkah prve kategorije.

»Startal sem super. Na vrhu klanca sem bil celo prvi, toda noge niso bile ogrete, mrzlo je bilo, 15 do 20 tekmovalcev je šlo mimo mene. To mi je malo vzelo motivacije. Rekel sem si, bori se do konca. Začel sem pridobivati, spuste sem vozil odlično. Na koncu nisem vedel, na kateri poziciji sem. Sproščeno sem vozil od konca in prišel do petega mesta. Boljše vzdušje bi bilo težko narediti, pika na i je 5. mesto. Super dan, glede na to, da je bilo hladno, mokro, blatno,« bil komentar dirke Nagliča.

S sedmim mestom se je izkazal tudi Gregor Krajnc. Jure Belak je končal na 16. mestu, Peter Zupančič na 18., Luka Tavčar na 20., Simon Čibej na 30. Boštjan Hribovšek ni startal.

Krajnc je po dirki povedal: »Domača tekma je za mano, super vzdušje, super organizacija. Blatna podlaga mi je kar odgovarjala. Od starta sem bil okoli 10 pozicije, kar solidno. Poskušal sem delati čim manj napak, katere se hitro poznajo na času. Seveda, nekaj jih je bilo, tudi drobna tehnična težava, katero sem sam popravil. To je na koncu zadoščalo za 7. mesto in nove UCI točke, ki bodo še kako prav prišle na svetovnem pokalu.«

Belak je dejal: »Dež je dobro razmočil progo in sledila je ena blatna ’zabava’, kjer se ponavadi slabo znajdem, danes pa dobro. Nekje v ritmu Krajnca sem vozil do 4. kroga, potem pa malo krize in cone udobja, malo preveč teka in sem zlezel iz 11. na 16. mesto ter ostal brez UCI točk. Hrbet je služil, kar me veseli in komaj čakam naslednjo suho dirko.«

»Tekma je bila težka, saj nam jo je vreme kar precej zagodlo, blato pa je onemogočalo vožnjo na nekaj delih. Start ni bil slab, a bi lahko šel bolje. Na začetku v gozdu sem storil napako, kar me je stalo nekaj pozicij. Prvo polovico tekme sem imel precejšnje težave na klancih, kjer je bilo potrebno peš, saj mi taksni prehodi ne odgovarjajo. Proti koncu se je proga začela sušiti, večna delov pa je bila spet voznih, tako da sem lahko iz sebe ponovno iztisnil več,« je razložil Zupančič.

Med članicami je zmagala Tanja Žakelj. To je bila že njena sedma zmaga na Kamniškem krosu in je po številu zmag zdaj sama na prvem mestu. Slavila je četrtič zapored. Druga je bila Ukrajinka Irina Popova, tretja Srbkinja Jovana Crnogorac. Žakljeva se je ob tekmicah zadrževala le do Kalvarije, nato je pospešila in hitro naredila razliko.

Tina Perše je končala na petem mestu. To je bila njena prva letošnja tekma. »Težko pričakovana dirka je za mano. Proga je bila odlično pripravljena, deklet je bilo kar nekaj na štartu. Prve tri kroge sem dobro vozila in pridobivala. Potem pa me je malo zmanjkalo. Vseeno sem zadovoljna in pozitivno gledam naprej. Pohvala organizatorjem za odlično tekmo! Navijači pa so bili tudi super,« je ocenila Peršetova.

Naši člani, mlajši in starejši, so dirkali tudi v vseh drugih kategorijah, odrezali pa so se odlično. Če naštejemo samo tiste, ki so so bili na stopničkah, ugotovimo, da smo imeli na zmagovalnih stopničkah 14 tekmovalcev v črnem Calcitovem dresu.

V kategoriji U7 je bil drugi Žan Šekoranja, v isti starostni kategoriji med deklicami je bila druga tudi Neža Vrhovnik Papler. V U9 je bil prvi Maks Majnik, tretji Kristjan Zupanc Anclin, druga Tajda Šoštarko in tretja Ula Ravnikar Bolčina. Med dečki do 11 let je tretje mesto osvojil Žan Lopatič. Med deklicami do 13 let je bila za vse tekmice prehitra Hana Kranjec Žagar.

Trojno zmago so naši člani slavili med veterani A, prvi je bil Uroš Mikelj, drugi Peter Rode in tretji Tomaž Pirc. Gregor Miklič je med veterani B osvojil tretje mesto, Bojan Kemperl prav tako tretje med veterani C.