Naslovnica / ŠPORT / Kamniškim odbojkaricam zmanjkala trohica poguma, odločitev bo padla v Mariboru

Kamniškim odbojkaricam zmanjkala trohica poguma, odločitev bo padla v Mariboru

Odbojkarice Calcit Volleyballa so imele lepo priložnost, da pred svojimi navijači proslavijo naslov državnih prvakinj, čeprav so zaostajale že za dva niza. Toda po izenačenju v nizih, so v tie-breaku spet prevladovale odbojkarice Nove KBM Branika. Peta, odločilna tekma za naslov državnih prvakinj bo tako v petek, 17. aprila, ob 16:30 uri v ŠD Lukna v Mariboru.

Calcit Volleyball – Nova KBM Branik   2:3 (-22, -17, 14, 22, -12)

Kamnik – Športna dvorana Kamnik. 600 gledalcev. Sodnika: Novak (Dvor) in Globačnik (Topolšica).

Calcit Volleyball: Kranjc, Barnes 8, Božič 6, Kregar, Borko 6, Vrhovnik 12, Igličar 10, Forštnarič, Kučej 4, Hribar 1, Jerala – libero, Ščuka 20. Trener: Gašper Ribič.

Nova KBM Branik: Mlakar 30, Blagne – libero, Ammerman 9, Kaučič 10, Ajnihar, Sužnik – libero , Čeplak, M. Planinšec, Najdič 4, S. Planinšec 11, Sobočan 12, Pintar 2, Eržen. Trener: Bruno Najdič.

28. aprila, 2010 so kamniške odbojkarice prvič osvojile naslov državnih prvakinj, vendar so se naslova veselile v mariborski dvorani Lukna. Tudi takrat so z 1:0 v zmagah povedle Mariborčanke, nato pa so Kamničanke na obeh domačih tekmah slavile, tako kot tudi na četrti v gosteh. Tokrat so po zmagi na tretji finalni tekmi končnice imele priložnost, da se svojega drugega naslova veselijo pred svojimi navijači.

Četrto finalno tekmo končnice državnega prvenstva so odbojkarice Calcit Volleyballa začele s postavo, ki je nosila glavno breme na drugi in tretji tekmi, se pravi z Mojco Božič, Petro Vrhovnik, Lano Ščuko, Mekano Barnes, Tamaro Borko, Urško Igličar in prosto igralko Meto Jeralo. Tudi v mariborski ekipi ni prišlo do sprememb, kar pomeni, da je Bruno Najdič tekmo začel s Saro Najdič, Sarah Ammerman, Anito Sobočan, Marino Kaučič, Sašo Planinšec, Izo Mlakar in Karmino Sužnik na mestu proste igralke. Gostje so povedle s 6:3, toda po točki Vrhovnikove in napaki Ammermanove so na prvi tehnični odmor s prednostjo odšle domače odbojkarice. Vendar se je za prvi polminutni odmor moral odločiti domači trener Gašper Ribič, kajti Mariborčanke so na servis Kaučičeve in po uspešnem prvem tempu Saše Planinšec spet prišle do treh točk prednosti (12:9). Težave na sprejemu so se v domači ekipi nadaljevale tudi po polminutnem odmoru, saj so Mariborčanke dosegle še štiri zaporedne točke ter na drugi tehnični odmor odšle z vodstvom sedmih točk, čeprav je Ribič porabil še svoj drugi polminutni odmor in Barnesovo zamenjal z Eleno Kučej. A so se po drugem tehničnem odmoru Kamničanke le prebudile in se na servis Kučejeve ter nato še Božičeve, Mariborčankam približale le na točko zaostanka (16:17). Oba polminutna odmora je tokrat porabil Najdič, Kamničanke pa so po napaki Mlakarjeve in Angeline Ajnihar, ki je tik pred tem stopila na igrišče celo povedle (18:17). S tem se serija točk Calcitovk še ni končala, saj so dosegle še dve točki. Gostje so jim na servis Sobočanove vrnile s petimi zaporednimi točkami, svojo prednost pa so z asom Mlakarjeve zadržale do konca niza.

Težave na sprejemu in učinkovitostjo v napadu so se za Kamničanke nadaljevale tudi v drugem nizu, saj so Mariborčanke povedle s 5:1. Z novo točko, tokrat razigrane Mlakarjeve, so gostje ob prvem tehničnem odmoru prednost ohranile prednost štirih točk, ki so jo po dveh dobrih servisih Najdičeve povečale na šest (10:4). Z blokoma Igličarjeve in Barnesove so se po polminutnem odmoru Kamničanke gostjam približale na točko zaostanka (12:13), ob drugem tehničnem odmoru pa so zaostajale za dve. Na servis Najdičeve so gostujoče odbojkarice svojo prednost podvojile (19:15), domači ekipi pa ni pomagal niti polminutni odmor. Ob neprepričljivem sprejemu in napadu je bil poraz Kamničank tudi v drugem nizu, ki se je končal z novo napako domače ekipe, neizogiben.

Tretji niz je Gašper Ribič namesto nerazpoložene Igličarjeve na mestu korektorice začel z Borkovo, ki jo je na položaju blokerke zamenjala Kučejeva. Podobno kot v prvih dveh nizih so s 3:0 povedle gostje, vendar so z blokom Ščuke na prvi tehnični odmor s točko prednosti odšle Kamničanke. Do drugega tehničnega odmora so z dvema asoma Kučejeve gostjam pobegnile že za šest točk (16:10). Še bližje prvemu osvojenemu nizu na četrti finalni tekmi končnice so bile Kamničanke s točko Vrhovnikove, ko je bil izid na semaforju 18:11. Bruno Najdič je skušal stik z domačo ekipo vzpostaviti z novim polminutnim odmorom, a je Vrhovnikova, tokrat s »šikom« svoji ekipi priborila novo točko za vodstvo z 19:11. V končnici niza je Najdič odpočil nekatere svoje nosilke igre, Najdičevo, Mlakarjevo in Ammermanovo. Niz je zaključila Lana Ščuka.

V četrtem nizu so se vse tri nosilke Mariborčank vrnile v igro, prav tako so v zasedbi iz tretjega niza nadaljevale domače odbojkarice. Do pete točke sta bili ekipi izenačeni, nato pa so na servis Ammermanove do dveh točk prednosti prišle gostje, ki so ob prvem tehničnem odmoru vodile še za točko. Prvi se je v četrtem nizu za polminutni odmor odločil domači trener Gašper Ribič, kajti odbojkarice Branika so z delnim izidom 4:1 pobegnile za štiri točke (12:8). Z novim asom Najdičeve so bile Kamničanke v še večjih težavah, saj so Mariborčanke vodile že s 13:8. Že pred tem je Ribič v igro vrnil Igličarjevo. S tremi zaporednimi točkami Ščuke so se domačinke vrnile v igro, ista igralka pa je na 14. točki prinesla novo izenačenje. Za kamniško vodstvo ob drugem tehničnem odmoru je poskrbela Vrhovnikova. Zasluge za vodstvo Kamničank je s servisom imela tudi Ana Katarina Hribar, ki je, preden je svoje mesto spet prepustila Ščuki, izvajala še enega. S točko Igličarjeve je Calcit Volleyball povedel z 20:17, z asom Igličarjeve pa z 22:18. Toda Sara Najdič je s svojimi servisi spet vnesla zmedo med kamniške sprejemalke, vendar je Ščuka svoji ekipi priborila dve zaključni žogi za izenačenje v nizih. Z dvojnim blokom Božičeve in Kučejeve so izkoristile kar prvo.

Tako kot pred desetimi dnevi je tudi tokrat o zmagovalkah dvoboja odločal peti niz, vendar s to razliko, da je odločal tudi o naslovu državnih prvakinj. V primeru seveda, če bi v njem slavile kamniške odbojkarice. Če bi zmagale Mariborčanke, bi o naslovu državnih prvakinj odločala petkova tekma v Mariboru. Z blokom Saše Planinšec so gostje povedle s 4:2, a je Ščuka izid že na četrti točki izenačila. Še pred menjavo strani je Najdič zahteval polminutni odmor, kajti njegove varovanke so še enkrat zapravile prednost dveh točk. Na menjavo strani so s točko prednosti le odšle mariborske odbojkarice, ki so nato še enkrat več prišle do vodstva z dvema točkama razlike (10:8), zato je po polminutnem odmoru posegel Ribič. Z asom Kaučičeve so Mariborčanke pobegnile že za štiri točke (12:8), domači ekipi pa ni pomagal niti nov polminutni odmor. O naslovu državnih prvakinj bo tak odločala petkova tekma v ŠD Lukna.

odbojka_finalez4

Gašper Ribič, trener Calcit Volleyballa: »Če gledamo statistično, so bile Mariborčanke boljše na servisu in so nam povzročale težave na sprejemu. Prav tako so bile malenkost boljše tudi v napadu, kar je pogojeno s sprejemom. Tokrat so bile v odločilnih trenutkih bolj zbrane gostje, medtem ko mi svojih priložnosti nismo izkoristili. Ampak tako je, tekma je za nami. Nanjo moramo čim prej pozabiti, jo analizirati in k sreči imamo v petek še en popravni izpit. Če nam do naslova ni uspelo priti v svoji dvorani, bomo do njega skušali priti v Mariboru.«

Bruno Najdič, trener Nove KBM Branika: »Ne bi rekel, da smo bili mirni, da smo bili sproščeni. Če smo bili na tretji tekmi premalo osredotočeni na tekmo, smo tokrat bili. Ves čas smo se zavedali, kaj moramo delati in bili zbrani. To nam je tudi prineslo prednost v prvem in drugem nizu. Tudi v tretjem in četrtem nizu smo bili blizu uspeha, sem pa zelo vesel, da smo v petem nizu prišli do zmage in da bo prišlo do pete tekme. Mislim, da si jo slovenska ženska odbojka zelo zasluži. Kljub slabim terminom, ki jim imamo na slovenski televiziji, vprašanje je tudi, koliko ljudi jih gleda doma, toda pomembno je, da je slovenska ženska odbojka dobila še en praznik.«

Izidi finalnih tekem končnice

Prva tekma: Nova KBM Branik – Calcit Volleyball 3:1 (19, -22, 20, 23); druga tekma: Calcit Volleyball – Nova KBM Branik 3:2 (-23, 18, 18, -16, 15); tretja tekma: Nova KBM Branik – Calcit Volleyball 1:3 (-19, 18, -16, -20; četrta tekma: Calcit Volleyball – Nova KBM Branik 2:3 (-22, -17, 14, 22, -12); morebitna peta tekma, petek, 17. april: Nova KBM Branik – Calcit Volleyball (ŠD Lukna, 16:30).