Naslovnica / ŠPORT / Odbojka: Zmaga do velikega finala

Odbojka: Zmaga do velikega finala

Odbojkarice Calcit Volleyballa so na prvi polfinalni tekmi končnice državnega prvenstva brez izgubljenega niza premagale gostje iz Kopra in se jim na ta način vsaj delno oddolžile za poraz v polfinalu pokala Slovenije. Povratna tekma bo na sporedu v sredo, 18. marca, ob 18:30 uri v Kopru. Igra se na dve zmagi.

Calcit Volleyball – Luka Koper 3:0 (21, 25, 23)

Kamnik – Športna dvorana Kamnik. 350 gledalcev. Sodnika: Novak (Dvor) in Pevc (Škofja Loka).

Calcit Volleyball: Kranjc 3, Barnes 7, Božič, Kregar, Borko, Vrhovnik 15, Igličar 13, Forštnarič, Kučej 6, Hribar, Jerala – libero, Ščuka 13. Trener: Gašper Ribič.

Luka Koper: Barič 4, A. Lucas, Calcina, Kušar – libero, Bible 3, D. Lucas 9, Ferlinc 9, Kocet, Vedlin Gojčič, Valenčič 12, Kaker 9, Flego 1. Trener: Marko Kalc.

V četrtfinalu končnice državnega prvenstva so se kamniške in koprske odbojkarice v polfinale uvrstile po dveh zmagah, precej lažje delo pa so imele varovanke Marka Kalca, ki proti Vitalu niso izgubile niti niza, medtem ko so Kamničanke po domači zmagi s 3:0, na gostovanju v Puconcih slavile šele v petem nizu. V kamniškem taboru tudi še niso pozabili na poraz v polfinalu končnice, ko so jih na poti do finala zaustavile prav Koprčanke, ki so odločene, vsaj tako je pred dvobojem v Kamniku dejal njihov trener Kalc, da se uvrstijo še v finale državnega prvenstva. Toda z istimi načrti so v polfinale končnice krenile tudi odbojkarice Calcita, ki že vso, v zanje nekoliko nenavadni sezoni, nihajo v igri. Trener Gašper Ribič si je pred tekmo želel le, da bi njegove varovanke končno združile tri dobre nize in da bi na sredino povratno tekmo v Koper odšle s prednostjo zmage.

Domača ekipa je tokrat dvoboj s koprsko ekipo začela v postavi Zala Kranjc, Petra Vrhovnik, Mekana Barnes, Elena Kučej, Urška Igličar in Meta Jerala kot prosta igralka. Na drugi strani se je Marko Kalc odločil za Amando Bible, Marino Barič, Saro Valenčič, Nušo Ferlinc, Tino Kaker, Dajano Lucas in Saro Kušar na mestu proste igralke. Do prvega tehničnega odmora sta se ekipi borili za vsako točko, se menjavali v vodstvu, s točko Baričeve pa so s točko prednosti odšle gostje iz Kopra. Vendar so bile domače odbojkarice tiste, ki so prve povedle za dve točki (12:10), in sicer po bloku Barnesove in asu Vrhovnikove. S točko Ščuke je bilo že plus tri za domačo ekipo (14:11) ter čas za prvi polminutni odmor gostij. Po delnem izidu 0:3 se je zanj odločil še domači trener, kajti Koprčanke so izid na štirinajsti točki izenačile, z asom Bible pa povedle s 15:14. Svojo prednost so gostje ohranile tudi ob drugem tehničnem odmoru. Na servis Kučejeve so domače odbojkarice gostjam pobegnile za dve točki (19:17), z novim asom Vrhovnikove pa spet za tri (22:19). Igličarjeva, ki bo v torek praznovala svoj dvajseti rojstni dan, je z uspešnim napadom poskrbela za tri zaključne žoge za vodstvo z 1:0 v nizih. Domačinke so po napaki Dajane Lucas izkoristile že prvo.

Na krilih zmage v uvodnem nizu so domače odbojkarice začele drugega, saj so na servis Kučejeve in bloku Igličarjeve povedle s 4:0. Po polminutnem odmoru Kalca je bila v napadu uspešna še Vrhovnikova, toda po dveh asih Ferlinčeve so se Koprčanke domačinkam približale le na točko zaostanka (5:6), na prvi tehnični odmor pa so odšle z dvema točkama zaostanka. Z blokom Barnesove in asom Vrhovnikove so Kamničanke ob drugem tehničnem odmoru po začetnih 5:0 gostjam spet pobegnile za pet točk. Z odlično igro v obrambi so se gostje domačinkam pred končnico niza približale na dve točki zaostanka (17:19), z blokom Valenčičeve in po prvem tempu Kakerjeve pa je bil izid na 21. točki že izenačen. Za polminutni odmor se je odločil Ribič, toda po novem bloku Kakerjeve so Koprčanke prvič v drugem nizu povedle (22:21). V eni najlepših točk na tekmi, je Vrhovnikova takoj nato izid izenačila in za polminutni odmor se je tokrat odločil Kalc. Z asom Bible so do prve zaključne žoge v drugem nizu, prišle Koprčanke, ki so zapravile tudi drugo. Kar ni uspelo njim, je s točko Kučejeve in nato še Ščuke uspelo domačim odbojkaricam.

V tretjem nizu so prve do prednosti dveh točk prišle gostje (5:3), a so z uspešnim napadom Ščuke na prvi tehnični odmor s točko prednosti odšle domače odbojkarice. Po bloku Kučejeve in asu Ščuke so bile igralke spet ob trenerjema, kajti za polminutni odmor se je odločil Kalc, vendar so njegove varovanke še naprej imele težave na sprejemu. Z novim asom, tokrat Kučejeve, je bilo na semaforju 12:8 za Calcit Volleyball, ki je tudi z nekaj sreče, žoga po servisu Vrhovnikove je po dotiku mreže padla v polje gostij, na drugi tehnični odmor odšla s prednostjo petih točk. Vrhovnikova je s »pipom« poskrbela za vodstvo s šestimi, Kranjčeva pa s pogumno potezo ob mreži že s sedmimi točkami naskoka (18:11). Ko je bila v naslednjem napadu uspešna še Igličarjeva, je bilo vprašanje zmagovalk na prvi polfinalni tekmi končnice državnega prvenstva odločeno. Koprčanke se še niso predale, obe ekipi pa sta do konca tekme navdušili številno občinstvo v kamniški športni dvorani, ki so na nogah pozdravili zmago domače ekipe. Vendar šele po peti zaključni žogi, ko je Nuša Ferlinc poslala žogo v avt. Zmaga domače ekipe je zaslužena, vendar je treba poudariti, da so se z dobro igro izkazale tudi gostje.

odb-zmaga-do-finala1

Gašper Ribič, trener Calcit Volleyballa: »Veseli me, da smo imeli takšno energijo na igrišču in to želim videti od svojih igralk tudi na prihodnjih tekmah. Svoj delež k takšni tekmi je prispeval tudi Koper, zato je bila zanimiva tudi za gledalce. Na tekmi je belo veliko preobratov na obeh straneh, veliko lepih točk, vendar malo lastnih napak. Prvi polčas je tako za nami, vendar bomo morali na to tekmo hitro pozabiti ter se pripraviti na sredo, ko bodo Koprčanke zagotovo skušale zmagati. Ampak zdaj vemo, da smo sposobni igrati na visoki ravni in to ne samo niza ali dveh. Vsakdo misli, da je prva tekma doma lahka, ampak zelo hitro se ti lahko obrne v neželeno smer, zato sem toliko bolj zadovoljen, da smo vso tekmo igrali dobro.«

Marko Kalc, trener Luke Kopra: »Glede na osvojene točke, bi se tekma lahko obrnila tudi drugače. Nisem zadovoljen s porazom, toda igra, ki smo jo prikazali, ni bila slaba in nam daje upanje na povratni tekmi. Priznati je treba, da je tudi Calcit igral zelo dobro, obe ekipi sta naredili malo napak, na koncu smo eno več naredili mi, toda v teh serijah ni pomembno, ali tekmo izgubiš z 0:3 ali 2:3, pomembne so le zmage in v sredo bomo naredili vse, da se še enkrat vrnemo v Kamnik.«

Besedilo: Miha Štamcar