Kako pa gleda na dogajanje na Ypac mladinskem parlamentu župan Kamnika Marjan Šarec? Bili smo na sprejemu na občini, kjer sem mu imela priložnost zastaviti nekaj vprašanj o projektu Ypac, okoljevarstvu ter projektih občine v povezavi z alpsko tematiko.
S kakšno problematiko alpskih regij, okoljevarstva in narave se pri vašem delu srečujete vi kot župan mesta Kamnik? Kaj se na tem področju dogaja v naši občini?
Bo Kamnik v prihodnosti dobil krajinski park?
»Za Kamnik sta izrednega pomena Velika Planina in dolina Kamniške Bistrice. V preteklosti so že potekali pogovori, da bi področje zaščitili kot krajinski park, a so zaradi pomanjkanja finančnih sredstev zastali. Kljub vsemu pa ideja ni pozabljena. V Kamniku imamo še veliko neizkoriščenih možnosti za razvoj turizma. Posebno dragocena je neokrnjena narava in tipično alpsko okolje.«
Pitna voda – kamniški zaklad
»Eden izmed okoljevarstvenih problemov na našem področju je ohranjanje dragocenega zaklada, ki ga imamo – pitne vode. Tla na tem območju so apnenčasta, kar pomeni, da moramo paziti na odplake in onesnaženo vodo, ki zaradi prepustnosti površja hitro pronica do podtalnice. Načrti za prihodnost pa so, da ohranimo vir pitne vode za naše območje. Poigravamo se celo z idejo, da bi vodo izvažali.«
Stran vržen denar za izboljšanje izolacije hiš? Nikakor!
»Ukvarjamo se tudi z energetiko in ogrevanjem. Pri vsem tem se zavedamo, da denar, ki ga vložimo v izolacijo poslopij in prehajanje na energetsko bolj ugodne načine ogrevanja, nikakor ni vržen stran. Na GSŠRM Kamnik so na primer prešli iz kurilnega olja na zemeljski plin, potrebno pa bi bilo, da bi nekaj ukrenili tudi glede izolacije šole.«
Gozdna pedagogika v vrtcih
»Poseben projekt je gozdna pedagogika v vrtcih. Otroci spoznavajo gozd, živali in rastline. Pogosto grejo ven na sprehod. Pomembno je, da že pri naših najmlajših vzbudimo zanimanje in ljubezen do narave.«
Kako gledate na ideje in zamisli mladih delegatov? Pričakujete, da vam bodo pomagale pri vašem delu? Menite, da se bo katerega izmed predlogov dalo uresničiti?
»Bomo videli, kaj bo. (smeh) Pomembne so ideje same in prizadevanj mladih ne smemo kar tako prezreti. Čeprav se v marsikateri zrcali mladostniška zagnanost, naivnost in so predlogi dostikrat pretirano revolucionarni. Ni napak, da si postavimo (pre)visoke cilje, saj je potem uspeh že, če jih vsaj delno uresničimo.«
Kakšen pomen pripisujete mladinskemu parlamentu Ypac?
»Nad idejo sem navdušen. Pomembno se mi zdi, da se mladi začnejo pogovarjati o takšnih tematikah in s tem vstopati v svet politike. Danes je največji problem ignoranca!«
Kakšen bi bil vaš nasvet mladim, ki začenjajo svojo politično pot?
»Prvi korak je odločitev. Že to je veliko, da se sploh odločimo začeti aktivno sodelovati v političnem življenju. Če se dela lotiš nekonvencionalno, si ljudje mislijo, da se ti je zmešalo, kar sem občutil tudi na lastni koži. A bistveno je vztrajati na svoji poti, ne glede na to, kar ti govorijo drugi. Če se giblješ po ustaljenih tirnicah, ne prideš nikamor! Vztrajajte, vztrajajte in še enkrat vztrajajte. Zavedajte se, da stvari ne stečejo takoj, ampak se razvijajo počasi, za kar je potrebna potrpežljivost. Dostikrat naletimo na ljudi, ki nam pravijo, kaj naj naredimo. Ne poslušajte kar vsakega, ki pride do vas z neko idejo. Ljudje gledajo na stvari s svojega zornega kot, ti pa moraš kot vodja pogledati na problem na splošno.«
Spraševala in zapisala: Maša Marija Vrtačnik