Naslovnica / ŠPORT / Odbojka: Kamničanke izgubile prvo finalno tekmo

Odbojka: Kamničanke izgubile prvo finalno tekmo

Na prvi finalni tekmi končnice so imele odbojkarice Calcit Volleyballa v četrtem nizu pri vodstvu s 23:21 priložnost, da pridejo vsaj do petega niza in v njem morda presenetijo domačo ekipo. Na njihovo žalost jim to ni uspelo, tako da bo Nova KBM Branik prihodnjo soboto, 4. aprila. Tekma se bo začela ob 20. uri.

Nova KBM Branik – Calcit Volleyball 3:1 (19, -22, 20, 23)

Maribor – Dvorana Lukna. 600 gledalcev. Sodnika: Globačnik (Topolšica) in Valentar (Prevalje).

Nova KBM Branik: Mlakar 28, Blagne, Ammerman 8, Kaučič 7, Ajnihar, Sužnik – libero, M. Planinšec, Najdič 5, S. Planinšec 13, Sobočan 12, Pintar 1, Eržen. Trener: Bruno Najdič.

Calcit Volleyball: Krajnc 1, Barnes 9, Božič 1, Kregar, Borko, Vrhovnik 15, Igličar 15, Forštnarič, Kučej 8, Hribar 2, Jerala – libero, Ščuka 14. Trener: Gašper Ribič.

Vse od sezone 2009/10, ko so se odbojkarice Calcit Volleyballa prvič uvrstile v finale končnice državnega prvenstva, v njem igrata kamniška in mariborska ekipa. Le prvo leto so se naslova državnih prvakinj veselile kamniške odbojkarice, v zdajšnji ekipi sta takrat dres Calcita nosili le še Petra Vrhovnik in Ana Katarina Hribar, na vseh drugih finalnih obračunih so se na koncu naslova državnih prvakinj veselile Mariborčanke. Varovanke Bruna Najdiča so v vlogi favoritinj tudi v letošnji sezoni, saj so v svoje vitrine že pospravili pokala za prvo mesto v slovenskem pokalnem tekmovanju in v srednjeevropski ligi. Pa tudi zato, ker so na štirih medsebojnih srečanjih trikrat premagale Kamničanke, izgubile pa so le prvo finalno tekmo srednjeevropske lige. Vendar je Bruno Najdič, trener Nove KBM Branika pred nocojšnjo prvo finalno tekmo opozarjal, da bo vsaka tekma zgodba zase in da bo konec šele, ko bo ena od ekip prva trikrat zmagala.

Prvi finalni obračun v Mariboru so bolje začele domače odbojkarice, ki so tekmo začele v postavi Sara Najdič, Sarah Ammerman, Anita Sobočan, Marina Kaučič, Saša Planinšec, Iza Mlakar in prosta igralka Karmina Sužinik, ki so si do prvega tehničnega odmora priigrale dve točki prednosti, do drugega po uspešnem napadu Sobočanove že štiri. V še večjih težavah so se Kamničanke, pri katerih se je trener Gašper Ribič odločil za Zalo Kranjc, Petro Vrhovnik, Lano Ščuko, Mekano Barnes, Eleno Kučej, Urško Igličar in prosto igralko Meto Jeralo, znašle po asu Kaučičeve in točki Mlakarjeve, kajti izid na semaforju je bil že 18:12 za domačo ekipo. Razlika šestih točk je bila tudi ob koncu niza, ki ga je z asom s svojo deveto točko v uvodnem nizu končala Mlakarjeva.

Gostje iz Kamnika so v drugi niz krenile bolj odločno in z asom Kučejeve, še lani igralke Branika, povedle z 12:9. Toda že na trinajsti točki je moral Gašper Ribič poseči po polminutnem odmoru, saj so domačinke izid izenačile, a so z asom Barnesove na drugi tehnični odmor s točko prednosti le odšle kamniške odbojkarice. Do dvaindvajsete točke sta se ekipi menjavali v vodstvu, nato pa so Vrhovnikova, Barnesova z blokom in Ščuka z uspešnim napadom svoji ekipi priborile izenačenje v nizih.

S serijo uspešnih servisov Saše Planinšec, dosegla je tudi dva asa, so Mariborčanke v tretjem nizu povedle s 4:0. Po napaki Ščuke v napadu so povedle že s petimi točkami prednosti (4:9), zato je gostujoči trener namesto Kranjčeve na mesto organizatorke igre poslal Mojco Božič, a je po asu Najdičeve moral poseči še po polminutnem odmoru zaradi vodstva Branika z 11:5. Že pred odhodom na drugi polminutni odmor so se Kamničanke domačinkam približale na dve točki zaostanka, konec njihovih upov po zmagi v tretjem nizu pa je bilo po še eni seriji uspešnih servisov Najdičeve, saj so Mariborčanke z delnim izidom 4:0 spet pobegnile za šest točk (21:15). To pa je bila prednost, ki jim prinesla vodstvo z 2:1 v nizih.

V četrtem nizu so odlično začele Kamničanke, ki so ob boljšem servisu dobro igrale tudi v napadu in ob prvem tehničnem odmoru vodile s štirimi točkami prednosti. Ko so domačinkam dvakrat pobegnile za šest točk (12:6), predvsem z 18:12, je že vse dišalo po tie-breaku, toda v odbojki se igra do 25. točke oziroma do razlike dveh točk v končnici. Odbojkarice Calcita so pred vstopom v končnico niza še vodile že z 22:15, toda na servis Saše Planinšec jim, ob sicer dobrem sprejemu, nikakor ni uspelo zaključiti napada in kazen je sledila v obliki zmage mariborske ekipe. Potrdila jo je najbolj učinkovita igralka tekme Iza Mlakar.

V izenačeni tekmi, v kateri so imele domače odbojkarice 13 asov, ob 12 lastnih napakah na servisu, 45-odstotno uspešnost v napadu, 41-odstoten sprejem, dosegle pa so sedem blokov, od tega Saša Planinšec kar pet – dosegla je tudi štiri ase in bila v napadu 80-odstotno uspešna -, Kamničanke pa dvanajst asov, ob enajstih napakah na svoj servis, 44-odstoten sprejem, 40-odstotno uspešnost v napadu in dosegle devet blokov, so kot že tolikokrat do zdaj odločale malenkosti. Tudi tokrat so manj napak v ključnih trenutkih naredile branilke državnega naslova, toda, kot velikokrat radi poudarjamo, finale končnice se igra na tri zmage. Za nami pa je šele prva tekma.

Bruno Najdič, trener Nove KBM Branika: „Težko bi rekel, da je v končnici četrtega niza, ki smo ga na koncu rešili v svojo koristi, odločala naša večja zbranost. Prej bi rekel, da je bila to nagrada za naše garanje skozi vso tekmo. Z naše strani je bilo čuti nervozo, saj smo bili pod določenim pritiskom. V odbojki se je že velikokrat zgodilo, da je ena od ekip nadomestila tako visok zaostanek, kot je nam v četrtem nizu. Zadovoljen sem zmago, malo manj z igro, vendar smo videli, kaj bomo morali še popraviti, da bomo v soboto v Kamniku igrali na višji ravni. Finale še zdaleč ni odločen, kajti nobena ekipa nima kakšne velike prednosti. Na vsaki tekmi bo treba iskati svoje priložnosti, se pa ne bom obremenjeval z izidom, temveč bo zame bolj pomembna igra, ki jo bomo skušali dvigovati s tekme na tekmo.“

Gašper Ribič, trener Calcit Volleyballa: „Težko je reči, kako bi se tekme odvijala naprej, če bi v četrtem nizu izkoristili visoko prednost, ki smo jo imeli. Toda, če pogledamo statistične kazalce, vidimo, da smo z izjemo končnice četrtega niza odigrali dobro tekmo, žal pa nas je na koncu v ključnih trenutkih zmanjkalo. Imeli smo dober sprejem, v napadu pa na žalost nismo našli rešitve, kako zaključiti napad. Zanimivo je, da do tega trenutka v napadu niti nismo igrali slabo, saj že dolgo nismo bili v njem 40-odstotno uspešni. Navkljub porazu smo večinoma igrali dobro odbojko in kot sem igralkam dejal pred finalom, mora biti naš cilj, da na vsaki tekmi dvignemo raven svoje igre, na vsaki tekmi narediti še malo več. Ni kaj, Branik je povedel z 1:0 v zmagah, v ponedeljek imamo nov trening in prihodnji teden nas čaka nova tekma, na kateri bomo iskali svojo priložnost. Vemo pa, da naslov prinašajo tri dobljene tekme.“