Naslovnica / ŠPORT / Odbojka: Kamničanke že v finalu Mevze

Odbojka: Kamničanke že v finalu Mevze

Odbojkarice Calcit Volleyballa so tudi na povratni polfinalni tekmi srednjeevropske lige brez izgubljenega niza premagale celovške »Divje mačke« in se zanesljivo uvrstile v veliki finale. S kom bodo lanskoletne zmagovalke Mevze igrale v finalu, bo znano po dvoboju med ekipama Nova KBM Branik in SVS Post. Obe tekmi bosta v petek in soboto v Mariboru.

Calcit Volleyball – Celovec 3:0 (10, 17, 21)

Kamnik – Športna dvorana Kamnik. 120 gledalcev. Sodnici: Kramar Šandl in Jurković (obe Hrvaška).

Calcit Volleyball: Kranjc, Barnes 14, Božič, Borko 1, Vrhovnik 10, Igličar 8, Forštnarič, Kučej 8, Hribar, Jerala – libero, Ščuka 15. Trener: Gašper Ribič.

ATSC Sparkasse Celovec: Baumgartner – libero, Schmerlaib , Gschöpf 2, Müller 4, Bajde 3, Duller , Holzer 8, Epure 2, Milosavljević 8, Katz , Pajer, Freller – libero. Trener: Jože Časar.

Lana ScukaV letošnji sezoni so Kamničanke v srednjeevropski ligi že trikrat premagale celovške odbojkarice, ki jih vodi selektor slovenske mladinske reprezentance Jože Časar. Boljše od njih so bile tudi na prvi polfinalni tekmi v Celovcu pred dobrimi desetimi dnevi, precej boljše pa so bile tudi v uvodnem nizu, ki ga je domači trener Gašper Ribič prvič začel z Eleno Kučej, počivala je rahlo obolela Tamara Borko. Ob zadnji letošnji okrepitvi kamniške ekipe so dvoboj z gostjami iz Celovca začele še Zala Kranjc, Petra Vrhovnik, Lana Ščuka, Urška Igličar in prosta igralka Meta Jerala, ki so svojo nalogo opravile odlično. Že do prvega tehničnega odmora so si na servis Vrhovnikove in z blokom Barnesove priigrale šest točk prednosti. Gostjam se je še uspelo približati na štiri točke zaostanka (9:5), to pa je bilo tudi vse, kar so v tem nizu zmogle. Kamničanke so popolnoma prevladovale na igrišču, na servisu je Zala Krajnc povzročala težave celovškim sprejemalkam, hkrati je odlično razigrala soigralke, ki so preko Kučejeve blestele še v bloku. Ko so domače odbojkarice s točko Ščuke povedle z 18:5, je bil prvi niz dokončno odločen. Zmago je z blokom potrdila Barnesova. Kot zanimivost prvega niza velja omeniti, da je bil gostujoči napad le devet odstoten.

V drugem nizu se je Časar za svoj prvi polminutni odmor odločil že pred prvim tehničnim odmorom, kajti Kamničanke so na servis Kučejeve pobegnile za tri točke (5:2), s tem, da so še vodile z 2:1. Tri točke so Celovčanke, ki so nekoliko popravile svoj napad, zaostajale tudi ob odhodu na prvi tehnični odmor. Z domačo ekipo so držale korak še do drugega tehničnega odmora. Nanj so odšle s štirimi točkami zaostanka, nato pa so si s serijo servisov Vrhovnikove, ob bloku Barnesove in učinkovitem napadu Ščuke Kamničanke priigrale kar devet točk prednosti (21:12). V končnici niza je nato Ribič v igro poslal Mojco Božič, Ano Katarino Hribar in Tamaro Borko, ki pa je v igro vstopila namesto korektorke Urške Igličar. Še pred prvo zaključno žogo je Ribič na igrišče vrnil Kranjčevo, Vrhovnikovo in Igličarjevo, ki je svoji ekipi priborila prvo od osmih zaključnih žog za vodstvo z 2:0 v nizih. Po napaki gostujoče ekipe so Kamničanke izkoristile že kar prvo, s tem pa so se tudi teoretično že uvrstile v finale srednjeevropske lige, saj so v Celovcu zmagale s 3:0.

Zadovoljne z uvrstitvijo v finale srednjeevropske lige, so Kamničanke v nespremenjeni zasedbi slabo začele tretji niz, saj so gostje na servis Valerie Gschöpf povedle s 4:0. Vendar je šlo le za trenutno slabost, kajti po priborjenem servisu, v napadu je bila uspešna Igličarjeva, so na servis Kučejev izenačile izid na četrti točki. Za izenačenje je bila s svojim četrtim blokom zaslužna Barnesova. Vseeno so, prvič na tekmi, ob prvem tehničnem odmoru s točko prednosti vodile varovanke Jožeta Časarja. Toda po tehničnem odmoru so domače odbojkarice nadaljevale z nezbrano igro in po napaki na mreži so Celovčanke povedle s 13:10, tako da je Ribič vzel sploh svoj prvi polminutni odmor na tekmi. Očitno je šlo za polminutni odmor ob pravem času, kajti Igličarjeva je z blokom izid na trinajsti točki izenačila, že v naslednji akciji pa je Barnesova, tudi tokrat z blokom, Kamničanke popeljala do vodstva. S točko prednosti so domače odbojkarice odšle tudi na drugi tehnični odmor. Podobno kot v prvem nizu je pred vstopom v končnico niza Ribič namesto Kranjčeve in Igličarjeve v igro poslal Božičevo in Borkovo. Z dvema zaporednima blokoma Kučejeve so Kamničanke povedle z 22:17, zasluge za ta »pobeg« je s svojimi servisi imela tudi Barnesova. Toda ta prednost domači ekipi še ni zadoščala za končno zmago, kajti Celovčanke so se jim približale na točko zaostanka (21:22), zato je po polminutnem odmoru posegel še Ribič. Vse dvome o zmagovalkah povratne polfinalne tekme pa je s tremi uspešnimi napadi rešila odlična Lana Ščuka, ki je bila tudi najbolj učinkovita igralka tekme.

Gašper Ribič, trener Calcit Volleyballa: »Po takšni tekmi, proti nasprotnicam, ki je imel težave z boleznijo svojih igralk, je težko reči, v kakšni formi so. Moramo sicer biti zadovoljni z zmago in uvrstitvijo v finale, kjer pa bomo morali proti Mariborčankam prikazati veliko boljšo igro. Če bomo v finalu igrali podobno kot danes, s takšno igro zagotovo ne bomo uspešni. Razveseljivo je, da je prvič celo tekmo odigrala Elena Kučej, ki je naredila tisto, kar se od nje pričakuje. Za nas je to še dodatna dimenzija, tako da bomo imeli na igrišču še kakšno možnost več in v nadaljevanju sezone nam bo prišla še kako prav.«

Jože Časar, trener ATSC Sparkasse Celovca: »Glede na to, da smo imeli v zadnjih dneh v ekipi pravo bolnišnico, prejšnji teden v finalu avstrijskega pokala sem imel tudi sam visoko temperaturo, sem zadovoljen s prikazano igro. Kamničanke so za nas premočne, mi pa smo že začeli s pripravami na končnico avstrijskega državnega prvenstva, v katero bomo prvič krenili s prvega mesta. Zelo pomembno bo za nas tudi finale avstrijskega prvenstva do 19 let, zato so nam tekme v srednjeevropski ligi zelo pomembne. Če bomo v njej igrali tudi prihodnje leto, si želimo, da bi bilo v njej več ekip.«