Naslovnica / ŠPORT / Odbojka: Zmaga Kamničank – V Kamniku se bo igralo še enkrat

Odbojka: Zmaga Kamničank – V Kamniku se bo igralo še enkrat

Odbojkarice Calcit Volleyballa so v razburljivi drugi finalni tekmi končnice v tie-breaku strle odpor gostij iz Maribora in izid v zmagah izenačile na 1:1. Zadnji dve točki na tekmi je dosegla Urška Igličar. Tretja finalna tekma končnice bo na sporedu v petek, 10. aprila, ob 16:30 uri v mariborski dvorani Lukna.

Calcit Volleyball – Nova KBM Branik 3:2 (-23, 18, 18, -16, 15)

Kamnik – Športna dvorana Kamnik. 500 gledalcev. Sodnika: Markelj (Bled) in Pevc (Škofja Loka).

Calcit Volleyball: Kranjc 1, Barnes 8, Božič 5, Kregar, Borko 8, Vrhovnik 20, Igličar 17, Forštnarič, Kučej 3, Hribar, Jerala – libero, Ščuka 25. Trener: Gašper Ribič.

Nova KBM Branik: Mlakar 15, Blagne, Ammerman 22, Kaučič 9, Ajnihar, Sužnik – libero , M. Planinšec, Najdič 3, S. Planinšec 10, Sobočan 13, Pintar 1, Eržen. Trener: Bruno Najdič.

Kamniške odbojkarice so bile na prvi finalni tekmi končnice državnega prvenstva na pragu petega niza, saj so v četrtem vodile že z 22:15, a so nato do konca tekme osvojile le še točko. Tako so Mariborčanke povedle z 1:0 v zmagah, kar jim je zagotavljalo mirno pripravo na nocojšnjo tekmo v Kamniku, kjer so v letošnji sezoni v rednem delu srednjeevropske lige zmagale (3:1), na prvi finalni tekmi pa izgubile (2:3).

Večji pritisk je bil tako na strani varovank Gašperja Ribiča, ki so morale pozabiti na zapravljeno priložnost na prvi tekmi in se popolnoma osredotočiti na drugo finalno tekmo. Z morebitno zmago bi zadržale realne možnosti za osvojitev naslova državnih prvakinj, v primeru poraza bi bile od svojega cilja že precej oddaljene. Domači trener je tokrat tekmo začel z Mojco Božič, Petro Vrhovnik, Lano Ščuko, Mekano Barnes, Tamaro Borko, Urško Igličar in prosto igralko Meto Jeralo, medtem ko se je Bruno Najdič, trener gostij, odločil za Saro Najdič, Sarah Ammerman, Anito Sobočan, Marino Kaučič, Sašo Planinšec, Izo Mlakar in prosto igralko Karmino Sužnik. Ob prvem tehničnem odmoru je imel več razlogov za dobro voljo Ribič, kajti po točki Ščuke so njegove varovanke nanj odšle z dvema točkama prednosti. Toda z asom Kaučičeve so mariborske odbojkarice izid izenačile, po napaki Barnesove na mreži in blokom Saše Planinšec pa povedle z 12:10, zato je Ribič takoj vzel polminutni odmor, vendar so Kamničanke, ki so nekoliko »padle« na sprejemu, na drugi tehnični odmor odšle z zaostankom štirih točk. Z asom Igličarjeve so se gostjam približale na točko zaostanka (18:19), toda na servis Kaučičeve in blokom Saše Planinšec so Mariborčanke povedle s 23:19 in imele tudi štiri zaključne žoge za vodstvo z 1:0 v nizih. Domače odbojkarice se niso predale in se ob dobri reakciji na mreži Ščuke nasprotnicam približale le na točko zaostanka, toda po polminutnem odmoru je Kaučičeva le izkoristila četrto zaključno žogo.

Poraz v prvem nizu domačih odbojkaric ni potrl. Nasprotno, saj so z blokom Vrhovnikove, ki je zaustavila Mlakarjevo, povedle s 7:3 in nato s točko Igličarjeve še z 8:3. Toda po tehnični minuti odmora so svoje vrste spet strnile gostje, ki so po napaki Božičeve izid na deseti točki izenačile. Po polminutnem odmoru domačega trenerja so številni gledalci uživali ob lepih akcijah na obeh straneh, z odlično igro v polju pa so s »prvim tempom« Borkove na drugi tehnični odmor s točko prednosti šle odbojkarice Calcita. Z dvema asoma Kučejeve, ki je na servisu zamenjala Borkovo, so Kamničanke povedle z 19:16, tako da se je za polminutni odmor odločil Bruno Najdič. Toda tudi po njem je imela Kučejeva še dva servisa, zato je mariborski trener vzel še svoj drugi polminutni odmor, a je po njem Kučejeva dosegla še svoj tretji as. Tokrat je Kamničankam prednost šestih točk zadostovala. Niz se je končal z asom Vrhovnikove.

V tretjem nizu so prve do dveh točk prednosti prišle Mariborčanke, a so na prvi tehnični odmor, tudi z malce sreče, s točko Vrhovnikove z vodstvom odšle domače odbojkarice, ki so z asom Ščuke in uspešnim napadom Igličarjeve »prisilile« Najdiča na polminutni odmor. Toda po napaki Mlakarjeve je bil izid 11:7 za Calcit Volleyball. Čeprav so se jim Mariborčanke približale na točko zaostanka, so domače odbojkarice ob drugem tehničnem odmoru gostjam pobegnile na pet točk. Z dvojnim blokom Barnesove in Božičeve, ki sta zaustavili ne ravno razpoloženo Mlakarjevo ter nato še blokom Vrhovnikove, so Kamničanke dosegle še dve točki in šele Sobočanova je po novem polminutnem odmoru odvzela servis Igličarjevi. Ko so gostje naredile še napako ob postavitvi in je Ščuka z blokom zaustavila nov napad Mariborčank, so imele Calcitovke že deset točk prednosti (22:12). Toda na servis Ele Pintar so gostje svoj zaostanek prepolovile in šele drugi polminutni odmor je prebudil domače odbojkarice, ki so preko Ščuke le dosegle točko. Ista igralka za svojo ekipo dosegla še zadnji dve točki v tretjem nizu.

Četrti niz so bolje začele odbojkarice Branika, ki so z blokom Mlakarjeve, že tretjim v tem nizu, na prvi tehnični odmor odšle s prednostjo petih točk. Najboljša napadalka gostij je s serijo odličnih servisov svoji ekipi priborila pet zaporednih točk za vodstvo s 14:7 in šele drugi polminutni odmor ter napad Igličarjeve je domači ekipi, v kateri je Božičevo na podaji zamenjala Zala Kranjc, prinesel novo točko. Vendar je bil zaostanek previsok, Mariborčanke pa dovolj zbrane, da do drugega tehničnega odmora ni prišlo do bistvenega znižanja zaostanka kamniške ekipe, ki je ob njem zaostajala za šest točk. Mariborčanke so do konca niza svojo prednost zanesljivo ohranile in jo ob koncu niza še povečale na devet.

Zmagovalke druge finalne tekme končnice je tako odločal peti niz, ki so ga, podobno kot predhodnega, spet bolje začele gostje, zato je pri zaostanku dveh točk (1:3), Ribič že posegel po polminutnem odmoru. Vendar so na servis Sobočanove Mariborčanke dosegle še svojo četrto zaporedno točko za vodstvo s 4:1. Z asom Božičeve, ki se je ob koncu četrtega niza vrnila v igro, so Kamničanke izid na šesti točki izenačile, s točko Vrhovnikove pa na menjavo strani odšle s točko prednosti. Z dvema zaporednima točkama Sobočanove so se gostje vrnile v igro, v napeti končnici, v kateri sta se ekipi borili za vsako točko posebej. Z asom Barnosove so Kamničanke spet povedle (13:12), s točko Ščuke prišle do prve zaključne žoge za zmago, ki je niso izkoristile. Še več, z asom je Pintarjeva, so do zaključne žoge za zmago prišle Mariborčanke, a tudi one brez izkoristka, zato pa je Igličarjeva z dvema zaporednima točkama Kamničankam prinesla izenačenje v zmagah v finalu končnice državnega prvenstva. V tekmi, ki je navdušila številne gledalcev v kamniški športni dvorani.

Izjavi po tekmi:

Gašper Ribič, trener Calcit Volleyballa: »Veseli me, da smo nocoj v trenutkih, ko smo to potrebovali, zaključili svoje napade in to je bilo najbolj pomembno. Vedeli smo, da moramo to tekmo nujno dobiti in dekleta so se resnično odlično odzvale. Resnično jih moramo pohvaliti tudi zato, da niso padle v igri. Na obeh straneh je bilo nekaj nihanj, vendar smo kljub izgubljenim nizom zadržali zbranost in tie-break uspešno končali. Tokrat v končnici nismo popustili. Vsekakor nam bo zdaj lažje v Mariboru.«

Bruno Najdič, trener Nove KBM Branika: »Mislim, da je bila to kakovostna tekma. Sploh na začetku tekme sta obe ekipi igrali zelo dobro v napadu. Naša težava v prvih treh nizih je bila, da smo premalo napadali s servisom, saj je imel Calcit predober sprejem, mi pa smo na drugi strani imeli velike težave s sprejemom. Za nameček smo prve tri nize igrali še brez korektorice, tako da nam je bilo še toliko težje. Na koncu smo prišli do zaključne žoge, vendar smo verjetno med samo tekmo naredili preveč napak, da se nam ta žoga ni izšla v našo korist.«