Naslovnica / ŠPORT / V Atene najprej po zlati niz, nato pa …

V Atene najprej po zlati niz, nato pa …

Odbojkarice Calcit Volleyja bodo v torek, ob 19. uri, v Atenah igrale povratno tekmo prvega kroga pokala CEV proti Olympiacosu. V prvi tekmi pred šestimi dni so v Kamniku s 3:1 (-18, 20, 27, 20) zmagale Grkinje, zato morajo slovenske državne prvakinje v gosteh zmagati s 3:0 ali 3:1 ter nato še v t. i. zlatem nizu, če bodo po novem letu želele nadaljevati svojo evropsko pot.

Kamniške odbojkarice so leto v domačem prvenstvu končale s še eno zmago. Proti tretjeuvrščeni ekip državnega prvenstva, GEN-I Volleyju, so do novih treh točk prišli po dobri uri igranja, spet pa so kot tudi v prvi tekmi pokala CEV, prevladovale v bloku. Proti Novogoričankam so bile v tem elementu igre uspešne kar petnajstkrat, proti Grkinjam dvanajstkrat, vendar so v tej tekmi ostale praznih rok. Pa čeprav so bile boljše na sprejemu, a kaj, ko so naredile devet lastnih napak več, bile pa so tudi manj uspešne v napadu. Z začetnim udarcem so ob 15 napakah dosegle štiri ase, grške odbojkarice pa so za pet asov prav tak naredile 15 napak.

Skratka, če bi kdo gledal samo statistične podatke in ne bi vedel za končni izid tekme, bi pomislil, da so do zmage prišle Kamničanke in ne Grkinje. Toda podobna zgodba se je odvijala tudi v kvalifikacijah lige prvakinj. Ko je bilo treba končati praktično že dobljeni niz, so se pojavile lastne napake, prav tako v napadu ni bilo realizacije. Tako so prejšnji torek kamniške odbojkarice v tretjem nizu že vodile z 21:17, imele nato štiri zaključne žoge, v četrtem pa so vodile z 20:18, nato pa do konca niza niso dosegle niti točke.

»To je tista težava, s katero se soočamo na vseh evropskih tekmah. Preprosto ne zaključimo priložnosti, ki se nam ponudijo v končnicah nizov. Nam pa se dogaja, da jih ne izkoristimo in praktično skozi vseh osem evropskih tekem se ukvarjamo z istimi vprašanji in iščemo odgovore. Na teh zadevah bomo morali delati in jih odpravljati. Tako smo v končnici tretjega niza z lastnimi napakami nasprotnicam omogočili, da so prišle do zmage. To se nam preprosto ne sme dogajati in ob tako velikem številu lastnih napak, je nemogoče dobiti katerokoli tekmo in tu je ključni razlog, zakaj Olympiacosa nismo premagali v Kamniku,« je o vzrokih za še en poraz v evropskih pokalih dejal Gregor Rozman, trener Calcit Volleyja.

Eden od načinov, kako vendarle premagati Olympiacos, ki je v soboto v grškem prvenstvu brez težav premagal Lamio in je še naprej na drugem mestu, je torej zmanjšati število lastnih napak.

»To je res, ampak mi se o tem pogovarjamo že sedem tekem, je pa nekaj tudi res. Veliko število lastnih napak ni samo hiba tvoje ekipe, ampak tudi dokaz, da igraš proti močni ekipi, ki zna igrati odbojko in ki ima v ključnih trenutkih rešitev tudi zato, ker ima v svojih vrstah izkušenejše igralke. Ob tem igrajo v močnejših državnih prvenstvih, kar pomeni tudi večje število težjih tekem, vse to pa se odraža v izenačenih končnicah,« si večjega števila težjih tekem želi Rozman.

Žal so njegove varovanke v srednjeevropski ligi do zdaj igrale le eno tekmo in še to proti najslabši ekipi v tem tekmovanju, tako da so bile obsojene le na domače prvenstvu, v katerem pa so z Novo KBM Branikom tudi letos razred zase.

»Rad bi opozoril še na nekaj, pa naj to ne zveni kot izgovor, toda v ekipi imamo nekaj igralk, ki letos prvič igrajo takšne tekme, kot so Maša Pucelj, Katja Banko in Neja Čižman. Ne bom rekel, da je bila zato naša igra, kaj slabša, Maša je bila celo naša najbolj učinkovita igralka, ampak v takšnih trenutkih do izraza pridejo bolj izkušene igralke. Spomnimo se le Crvene zvezde, pa La Lagune in zdaj Olympiacosa, ki v prvih postavah nimajo niti ene igralke, ki bi bila mlajša kot dvajset let. In vse to so zadeve, ki botrujejo k našim porazom v Evropi.«

Toda vse povedano ne pomeni, da Kamničanke v Atenah ne bodo skušale proti do zmage. Če bodo zmanjšale število lastnih napaki in če bodo v napadu bolj učinkovite, zlati niz ni nedosegljiv.

»V prvi tekmi smo videli, da v drugih elementih igre ne zaostajamo za Grkinjami in da smo jih enakovredni. Naredili bomo vse, da tekmo dobimo s 3:1 ali 3:0, v zlatem nizu je pa potem vse možno,« Rozman še vedno verjame, da bi se slovenske državne prvakinje lahko uvrstile v drugi krog pokala CEV.

Tekmo v Atenah bosta sodila Italijan Mauro Carlo Goitre in Turek Erol Akbulut.