Naslovnica / NOVICE / »Ekološka bomba« v smodnišnici

»Ekološka bomba« v smodnišnici

V minulih dneh so prebivalce Kamnika in okolice vznemirile informacije, da naj bi se v opuščenih in nezaščitenih skladiščih na območju nekdanje smodnišnice oz. Kemijske industrije Kamnik nahajale nevarne snovi, ki naj bi predstavljale resno nevarnost za ljudi in okolico, oziroma, kot so poročali televizijci, pravo ekološko bombo, ki so jo primerjali tudi s Kemisom.

Na obsežnem, nekdaj pa zaprtem in strogo varovanem območju nekdanjega KIK-a, že vse od stečaja nekdaj uspešne smodnišnice vlada domala popoln kaos. Večina izmed nekdanjih objektov nezadržno propada, precej jih je tudi že porušenih, še več pa je, kot bi lahko sklepali po videnem, namerno načetih, najbrž z namenom, da bi čim prej propadli in da bi jih, bog ne daj, morebiti ne doletela zaščita industrijske dediščine, ki bi lastnikom, ali pa potencialnim kupcem otežila domala nenadzorovane posege v okolje in prostor. V minulih dveh letih so bile na območju smodnišnice izsekane velike gozdne površine, samo območje pa, vsaj v južnem delu, spominja na veliko gradbišče.

Severni vhod v smodnišnico.

Kaos v smodnišnici

Večina prebivalcev Kamnika in njegove okolice na območje nekdanje smodnišnice še vedno gleda s precejšnjim strahospoštovanjem, še posebej zaradi tega, ker se poraja, bržkone povsem upravičen občutek, da na omenjenem, več kot 50 hektarjev velikem kompleksu nekdanjega KIK-a, ni nobenega nadzora in vsakdo lahko počne kar hoče.

Temu v prid pričajo tudi precej številne intervencije gasilcev, ki so znotraj smodnišnice morali že večkrat posredovati zaradi nenadzorovanega kurjenja in požiganja odpadkov, parkrat pa je prišlo tudi do večjih in resnejših požarov.

Ostanki nevarnih snovi

Minuli vikend pa so občane Kamnika, še posebej tiste, ki živijo v bližini smodnišnice, vznemirila televizijska poročila o tem, da se v tamkajšnjih opuščenih in nezavarovanih skladiščih nahajajo nevarne snovi, ki predstavljajo »pravo ekološko bombo«.

 

Sodeč po tem, kar je moč videti v skladiščih na območju Košiš, nedaleč stran od skladišča v katerem je, niti ne tako dolgo tega, prišlo do večjega požara, se v omenjenih skladiščih res nahaja še nekaj kemikalij oz. snovi, ki sodijo med nevarne, sodeč po videnem, pa gre povečini za embalažo in manjše količine nevarnih snovi, ki jih ob čiščenju nekdanjega industrijskega kompleksa niso odpeljali na ustrezno uničenje oz. hrambo. Se pa ob vsem skupaj vseeno poraja upravičena zaskrbljenost, kaj vse se še skriva v objektih in skritih kotičkih nekdanje smodnišnice.

Kup zemlje, ki naj bi preprečeval dostop do skladišča.

Medijska pozornost, ki so jo bila deležna omenjena skladišča in samo območje KIK-a je vsekakor dobrodošla, bržkone pa vsaj nekoliko pretirana oz. prenapihnjena.

Območje je čistila že vojska

Ne gre namreč pozabiti, da so območje nekdanjega KIK-a, leta 2013 in 2014, skoraj leto dni čistili pripadniki posebnih enot Slovenske vojske, ki so odstranili in uničili 652 tisoč kosov eksplozivnih sredstev, 16 ton črnega smodnika in velike količine kemikalij, s čemer se je nevarnost za okolico in prebivalce občutno zmanjšala.

Se pa, glede na najdbe v povsem enostavno dostopnih skladiščih, vseeno poraja upravičeno vprašanje, ali morda čiščenje vendarle ni bilo tako temeljito, kot bi bilo pričakovati, oz. da se sanacija zemljišča in posameznih objektov, ki je bila po odhodu vojske naložena sedanjim in bodočim lastnikom na pripravljenih strokovnih podlagah, ni nadaljevala na način, kot bi se morala.

Kaj delajo pristojne inšpekcije

Podatka o tem kaj delajo inšpekcijske službe, kolikrat in kako so na območju KIK-a v zadnjih dveh-treh letih ukrepale, zaenkrat še nimamo, smo pa na Inšpektorat za okolje in prostor naslovili zahtevo, da nam omenjene podatke posredujejo.

Na območju KIK-a namreč niso problematični zgolj morebitni ostanki proizvodnje, ampak tudi, ali pa še bolj, nenadzorovana gradbena stihija, ki vlada znotraj kompleksa v katerem se izvajajo obsežna gradbena dela, ki naj povečini ne bi bila skladna z veljavnimi prostorskimi akti, saj le-ti dopuščajo zgolj obnovo obstoječih objektov, ne pa tudi novogradenj in novih posegov v prostor.

Speča občina

Ob vsem dogajanju znotraj nekdanje smodnišnice, ki je pravzaprav edini prostor, ki še omogoča nadaljnji razvoj mesta, pa se zdi, da so odgovorni na Občini Kamnik kar nekoliko zaspali oz. da stvari prepuščajo same sebi. Lahko bi rekli, da ne izvajajo kakega resnejšega nadzora, niti za vse skupaj ne kažejo pretiranega zanimanja, kar bi lahko na nek način pripisali tudi politični preračunljivosti, kajti število lastnikov zemljišč znotraj kompleksa smodnišnice se je v zadnjem času močno povečalo, tudi v Kamniku pa se lokalna politika običajno raje prilagaja interesom kapitala, kot dejanskim potrebam in interesom občanov. Že res, da so nova delovna mesta nadvse zaželena, ampak najbrž ne na račun in škodo okolja in zdravja občanov.

V zagovor občine naj dodamo, da je bilo danes na območju smodnišnice moč opaziti tudi občinske redarje in občinsko inšpektorico, vendar vse skupaj vseeno spominja na nekakšno zvonjenje po toči, kajti škoda je v veliki meri že narejena, za njeno nadaljnje preprečevanje, pa bodo morali odgovorni na občini, ne glede na njihove dejanske pristojnosti, pokazati precej več odločnosti in zanimanja, pa četudi vse skupaj morda presega njihovo pristojnost.

Ukrepanje šele po medijskem razkritju

Iz Občine Kamnik, na katero smo posredovali vprašanje kako namerava ukrepati v zvezi z odkritimi nevarnimi snovmi v skladiščih, smo prejeli odgovor, ki se glasi: “Občina Kamnik bo v zvezi z nevarnimi snovmi v nekdanji Kemijski industriji Kamnik podala pisno prijavo na pristojne inšpekcijske službe in Policijo. Sicer pa je župan Marjan Šarec že v prejšnjem tednu o tem obvestil komandirja Policijske postaje Kamnik ter na to temo podal televizijsko izjavo.”

Smo pa Občino Kamnik zaprosili tudi za posredovanje strokovnih podlag s katerimi je bila leta 2014 seznanjena posebna delovna skupina, ki je bila sestavljena iz predstavnikov ministrstva za notranje zadeve, ki je usmerjalo in usklajevalo delo, ministrstva za obrambo, Uprave RS za zaščito in reševanje, občine Kamnik ter drugih ministrstev in inštitucij, s katerimi je bila, po tem, ko so pripadniki Slovenske vojske zaključili s čiščenjem območja, sedanjim in bodočim lastnikom naložena nadaljnja sanacija zemljišč in posameznih objektov znotraj kompleksa nekdanje Kemijske industrije Kamnik.

Omenjenih strokovnih podlag nam z Občine Kamnik niso posredovali, ampak nas z besedami: “Posebna delovna skupina, ki je bila zadolžena za usklajevanje nalog ter odstranjevanje nevarnih in eksplozivnih snovi, je bila koordinirana in vodena s strani Ministrstva za notranje zadeve. Predlagamo, da se za dodatne informacije in strokovne podlage obrnete na Ministrstvo za notranje zadeve, ki je tudi vodilo omenjeno posebno delovno skupino.” napotili na Ministrstvo za notranje zadeve, kjer bomo poskusili pridobiti omenjene strokovne podlage.

Popolen pregled in vzpostavitev rednega nadzora

Ne glede na to, ali so informacije in opozorila o nezaščitenih nevarnih snoveh na območju nekdanje smodnišnice točne, ali zgolj prenapihnjene, pa je najbrž že skrajni čas, da pristojni organi znotraj omenjenega kompleksa vzpostavijo reden in stalni nadzor, samo območje pa se, že zavoljo pomiritve vznemirjene javnosti, še enkrat, po možnosti ob prisotnosti vseh mogočih inšpekcijskih služb in pristojnih organov, od objekta do objekta, temeljito preišče in pregleda do zadnjega kotička, vse ugotovljene nevarnosti in nepravilnosti, pa popišejo, odstranijo, zabeležijo in posredujejo ustreznim organom.

 

Dokler pa pristojni, bodisi na Občini Kamnik, bodisi v inšpekcijskih službah tega ne bodo storili, pa se lahko občani Kamnika, še posebej tisti, ki živijo v okolici smodnišnice, upravičeno sprašujejo, ali je dejansko tudi v resnici poskrbljeno za njihovo varnost, ali pa so vse skupaj zgolj všečne fraze.

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve