Naslovnica / Barve in okusi Kamnika / Kamnik in njegova orhideja

Kamnik in njegova orhideja

Ljudsko izročilo v gorskih predelih je pogosto sestavljeno iz številnih legend. Največkrat so to zgodbe o pastirjih, ki iščejo ali zdravilno zelišče ali pa rožo s čarobno močjo. V mladosti sem oboževal strip Asterix v Švici, v katerem se Asterix in Obelix odpravita v gore, da bi našla ključno sestavino za protistrup – rožo imenovano edelweiss. Edelweiss je zaslovela tudi z ljubko pesmijo iz filma Moje pesmi, moje sanje. Pesem mirno, alpsko idilo projecira v to čudovito malo rožo, ki se že dolgo uporablja v ljudski medicini kot pomoč pri težavah z dihali.

Planiko oz. “Edelweiss” lahko najdete v gorah v številnih državah, tudi v Sloveniji. Na sončni strani Alp pa imamo posebno rožo, ki bi tudi lahko prerasla v legendo. Ta roža zraste do 20 centimetrov v višino in jo lahko najdete samo v Sloveniji. Še natančneje, pojasnjuje Andreja Pogačar Špenko, univ. dipl. inž. agr., samo v Kamniško – Savinjskih Alpah in Karavankah. Najpogosteje pa med Vrtačo in Uršljo goro. Govorimo o roži, ki cveti poleti in katere cvet je vijoličnordeče barve, spodnji deli pa so svetlejši in včasih skoraj beli.

Kamniška murka – Nigritella lithopolitanica

V slovenščini rožo imenujemo Kamniška murka, v latinščini Nigritella lithopolitanica, njen angleški naziv pa bi lahko prevedli kot Kamniška orhideja (Kamnik Orchid). Orhideje sicer povezujemo s tropskim območjem, a Kamniška murka raste v visokogorju, tudi na magični planoti Velika planina, in v botaničnem smislu spada v družino Orhidaceae.

Kamniška murka je uvrščena na rdeči seznam ogroženih vrst. Ogroženost je posledica razumljive, a nesrečne tradicije, da so jih planinci pogosto zatikali v svoje klobuke. Kamniško murko je kot samostojno vrsto leta 1978 identificiral botanik Vlado Ravnik in jo poimenoval po Kamniških Alpah. Najprej so predvidevali, da gre za bližnjo sorodnico črne murke, predvsem zaradi njenega značilnega vonja.

Ko boste raziskovali Veliko planino, bodite pozorni na to kamniško posebnost. Povsem možno pa je, da jo boste srečali tudi na nekoliko nižji nadmorski višini. Je namreč eden od simbolov novega cvetličnega dogodka v srednjeveškem mestu Kamnik – Igra rož. Od 25. maja do 3. junija bo namreč Kamnik zacvetel, saj bo mesto postalo botanični vrt z posebnimi cvetličnimi inštalacijami, cvetličnimi delavnicami in z državnim prvenstvom v cvetličarstvu. Zmagovalec prvenstva bo odpotoval na evropsko prvenstvo. Dogodek predstavlja tesno sodelovanje mesta z bližnjim botaničnim parkom – Arboretumom Volčji Potok.

Torej, če slučajno vidite Kamniško murko v naravi, je ne odtrgajte, ampak jo fotografirajte, povohajte in občudujte njen značilen vonj.

Avtor: Noah Charney, publicist in avtor mednarodne knjižne uspešnice

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve