Naslovnica / PODJETNIŠTVO IN TURIZEM / Na Kamniškem je bilo zaenkrat unovčenih za več kot 900.000 evrov turističnih bonov
Grafika: Finančna uprava Republike Slovenije

Na Kamniškem je bilo zaenkrat unovčenih za več kot 900.000 evrov turističnih bonov

Pri ponudnikih turističnih nočitvenih kapacitet na območju občine Kamnik je do 23. avgusta 2020 turistične bone vnovčilo 6775 oseb, Kamnik pa je po številu izkoriščenih bonov prehitel tudi Ljubljano.

Da je občina Kamnik s svojimi številnimi znamenitostmi in naravnimi danostmi razmeroma zanimiva destinacija tudi za domače, slovenske goste, na svojevrsten način kažejo tudi podatki o koriščenju turističnih bonov, ki jih je konec avgusta objavila Finančna uprava Republike Slovenije.

Iz omenjenih podatkov je namreč moč razbrati, da je bilo, v obdobju med 19. 6. in 23. 8. 2020, za plačilo nočitvenih kapacitet pri kamniških turističnih ponudnikih izkoriščenih 6775 bonov v skupni vrednosti 906.901 evrov, kar občino Kamnik trenutno uvršča na 16. mesto po številu unovčenih bonov v posameznih občinah.

ObčinaŠt. unovčenih bonovVrednost unovčenih bonov
PIRAN86.81613.329.135
KRANJSKA GORA36.4514.875.543
BOHINJ30.9513.970.772
BREŽICE26.8103.732.707
MORAVSKE TOPLICE25.4673.705.336
IZOLA25.1433.853.337
BLED19.3452.704.730
PODČETRTEK19.0902.727.839
BOVEC17.7912.122.470
KOPER17.4662.405.260
ANKARAN15.3632.198.259
ZREČE11.3421.554.021
LAŠKO9.9761.523.963
KOBARID9.9481.081.275
TOLMIN8.676935.742
KAMNIK6.775906.901
RADOVLJICA6.735783.810
ROGAŠKA SLATINA6.301956.500
PTUJ5.528737.096
ČRNOMELJ5.042502.749
RADENCI5.034773.064
LJUBLJANA4.963627.397

 

Kljub temu, da sta število in znesek vrednost unovčenih bonov, vsaj na prvi pogled videti kar spodbudna,pa to zaenkrat predstavlja zgolj slabih 1,3 % vseh do sedaj izkoriščenih turističnih bonov v Sloveniji, kar kaže na to, da ima občina Kamnik, če se hoče vsaj približno primerjati z nekaterimi bolj obiskanimi, če ne že kar obleganimi turističnimi občinami, še kar precej rezerv tudi med domačimi gosti. V omenjenem obdobju je bilo namreč na državni ravni izkoriščenih (zgolj) okoli 19% oz. za 69.792.643 evrov vseh turističnih bonov, katerih skupna vrednost znaša 356.858.450 evrov.

Glede na to, da turistične sezone in vnovčevanja bonov, ki jih je moč izkoristiti vse do konca letošnjega leta, še ni konec, jesen pa je najlepša v hribih in pod njimi, se nadejamo, da se bo odstotek vrednosti vseh izkoriščenih turističnih bonov na Kamniškem do konca leta še precej popravil.

Grafika: Finančna uprava Republike Slovenije

Vseeno se je občina Kamnik s svojimi nastanitvenimi kapacitetami odrezala daleč najbolje med občinami v svoji okolici, saj je bilo, po podatkih Finančne uprave, v občini Domžale, zaenkrat unovčenih zgolj 121 bonov v vrednosti 15.124 evrov, v Komendi 37 bonov v vrednosti 6.500 evrov, medtem ko je občina Mengeš za slovenskega turista očitno povsem nezanimiva, saj na območju omenjene občine ni bil izkoriščen niti en bon, prav tako pa do 23. avgusta 2020 ni bilo primera unovčitve bona zabeleženega niti v občini Moravče. Precej bolje so se odrezale okoliške “hribovske” občine, zanimivo pa je, da je Kamnik po številu unovčenih turističnih bonov, uspel prehiteti celo Ljubljano, kjer je bilo v istem obdobju vnovčenih 4.963 bonov v vrednosti 627.397 evrov.

ObčinaŠt. unovčenih bonovVrednost unovčenih bonov
KAMNIK6.775906.901
LJUBLJANA4.963627.397
SOLČAVA4.503615.497
JEZERSKO2.339304.545
MOZIRJE2.243280.233
CERKLJE NA GORENJSKEM1.677197.390
LUČE1.451156.633
PREDDVOR66370.913
DOMŽALE12115.124
LUKOVICA445.850
KOMENDA376.500

 

Zanimivi so tudi podatki, da so prebivalci občine Kamnik do 23. avgusta izkoristili nekako med 20-22% prejetih turističnih bonov, od tega 1.308 upravičencev na območju občine Piran, 286 na območju občine Koper, 56 pa kar na območju razmeroma bližnje občine Ljubljana.

Vir podatkov in grafike: Finančna uprava RS

X